Organik tarım alanları yüzde 3'e ulaşacak

Türkiye'nin en dinamik sektörlerinden organik tarım, Destekleme Programı'yla daha da büyüyor. 2013'te organik tarım alanlarının toplam tarım içinde yüzde 3 paya ulaşması hedefleniyor

Giriş Tarihi: 28.3.2013
Organik segment tüketicilerdeki bilincin artmasıyla hızla gelişiyor. Buna paralel organik üretim alanları, organik ürünler ve bu alanda üretim yapan çiftçi sayısı da son yıllarda artıyor. Türkiye'de toplam tarım alanı içinde organik tarım 2011 verilerine göre yüzde 1.81 seviyelerinde bir paya sahip. Tarım Bakanlığı önümüzdeki 10 yıl içinde organik tarım alanlarının payını yüzde beşe çıkarmayı hedefliyor. Organik ürünlerin tarım ihracatı içindeki payın da çıkarılması için çalışmalar yapılıyor. "Organik Tarım Destekleme Programı"yla 2011'de birçok alanda çiftçiye ödeme yapıldı. Buna göre bitkisel üretimde 28 bin üreticiye 68 milyon TL, hayvancılıkta 28 üreticiye 138 bin TL, arıcılıkta 17 üreticiye 4 bin 700 TL ödendiğini bildiren Bakanlık yetkilileri 71 il ve 547 ilçeye destek verildiğini açıkladı.

DEKAR BAŞINA 35 TL

Organik tarım üretimindeki artışın 2013 sonunda toplam tarım alanlarının yüzde 3'üne ulaşacağını öngören bakanlık, Organik Tarım Destekleme Programı'nı bu sene de sürdürüyor. Organik meyve sebze üretimi yapan üreticilere dekar başına 35 lira verecek olan bakanlık, tarla bitkilerinde üreticilere dekar başına 10 lira, organik hayvancılık, arıcılık, su ürünleri yetiştiriciliği yapan üreticilere aldığı desteğe yüzde 50 ilave ödeme yapacak. 14 Ocak-29 Mart arasında ilçe ya da il tarım müdürlüklerine başvuru yapan ve gerekli koşulları sağlayan çiftçiler programdan yararlanabilecek. Organik tarımın Türkiye'nin en dinamik sektörlerinden biri haline geldiğini dile getiren Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, "Üreticilerin organik tarıma yönlendirilmesi, bu üretim dalının benimsenmesi ve yaygınlaştırılması için verilen destekler büyük önem taşımaktadır" dedi.

DESTEK PAZARI BÜYÜTÜR

54.9 milyar dolarlık dünya organik tarım pazarında Türkiye'nin 16 milyon dolarlık pay aldığını ancak bu rakamın 600 milyon doların üzerine çıkması gerektiğini söyleyen Bayraktar, "Organik tarımın ülkemizde belli bir noktaya ulaşmasında verilen desteklerin önemi büyüktür. Destekler üretimi canlandıracağı ve üreticilerimizin rekabet gücünü artıracağı için organik tarım pazarına da olumlu katkı sağlayacaktır" diye konuştu. Organik tarım alanların dağılımında ilk sırayı Doğu Anadolu Bölgesi'nin aldığını dile getiren Bayraktar, programa en yoğun ilginin burada oluşacağını söyledi.

4. İzmir Organik Ürünler Fuarı 16-19 Mayıs'ta düzenlenecek
16-19 Mayıs arasında İzmir Uluslararası Fuar Alanı'nda 4'üncü İzmir Organik Ürünler Fuarı düzenlenecek. Fuarların ulusal ve uluslararası ticarette büyük önem taşıdığını dile getiren Şemsi Bayraktar, "İzmir Organik Ürünler Fuarı'nın organik ürünlerin ticaret hacminin artırılmasına dolayısıyla üreticilerimizin bin bir emekle ürettiği ürünlerin pazar bulmasına olanak sağlayacaktır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Organik tarım alanları yüzde 3'e ulaşacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN