Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uzan nitelikli zimmetçi

Fransa'da bulunan firari sanık Cem Uzan, nitelikli zimmet suçundan 18.5 yıl hapis ve 4.4 milyar liralık adli para cezasına çarptırıldı

Giriş Tarihi: 30.3.2013
Türkiye'ye açtığı onlarca milyar dolarlık davaları birer birer kaybeden, Fransa'da firari yaşayan Cem Uzan, nitelikli zimmet suçlamasından 18 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. Uzan'a 4.4 milyarlık adli para cezası verildi. Uzan ailesiyle birlikte 44 sanığın İmar Bankası'na yönelik nitelikli zimmet, örgüt kurmak ve yönetmek, nitelikli dolandırıcılık suçlarından yargılandıkları dava sonuçlandı. Cem Uzan dışında aynı davada yargılanan 3 kişi de zimmet suçuna iştirakten 7 yıl 3 ay 15'er gün hapse mahkum oldu. Uzan'ın annesi Melahat Uzan ve kızkardeşi Ayşegül Akay Uzan haklarındaki suçlamaların bazılarından beraat aldı, bazıları ise zaman aşımı süresi dolduğu için ortadan kalktı. Cem Uzan'ın yakalanamadığı için ifadesi alınamayan babası Kemal Uzan, amcası Yavuz Uzan, kardeşi Murat Hakan Uzan ve kızkardeşi Yeşim Öztürk hakkında nitelikli zimmet, nitelikli dolandırıcılık, suç işlemek amacıyla örgüt kurup yönetmek suçları ile ilgili dosyalar ayrıldı. Uzan hakkında nitelikli dolandırıcılık ve suç işlemek için örgüt oluşturmak suçundan açılan davanın zaman aşımı nedeniyle kaldırılmasına karar verildi.

1.5 MİLYARI HESABINA GEÇİRDİ
Mahkeme heyeti, firari sanık Cem Uzan'ın banka hakim ortağı olarak İmar Bankası'na ait mevduatları bilişim sistemleri üzerinde dijital sahtecilik yaparak hileli yöntemlerle KKTC'de bulunan Off-Shore Ltd'ye aktardığı, daha sonra da parayı ailesinin hesaplarına geçirdiği belirtildi. Bu yolla toplam 1.5 milyarlık paranın zimmetine geçirildiği belirtildi. Mahkeme, nitelikli zimmet suçundan Cem Uzan'ı önce 19 yıl hapis cezasına çarptırdı. Suç zincirleme şekilde işlendiği gerekçesiyle ceza 22 yıla çıktı. Ancak sanığın duruşmalara katıldığı dönemdeki davranışları hafifletici neden olarak değerlendirildi. Ceza 18.5 yıl olarak belirlendi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uzan nitelikli zimmetçi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN