Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zengin vergisi bacadan giriyor

Giriş Tarihi: 30.3.2013

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande Anayasa Mahkemesi'nden dönen 'zengin vergisi'nde yöntem değiştirdi. Hedefine patronlarla birlikte CEO'ları da alan Hollande, maaşı 1 milyon euronun üzerinde olanlara % 75 vergi getiriyor

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın 'zengin vergisi' konusunda geri adım atmaya niyeti yok. İlk denemesinde yargı engeliyle karşılaşan Hollande, ünlü aktör Gerard Depardieu'nun ödememek için Rus vatandaşlığına geçtiği 'zengin vergisi'ni almak için yeni bir yol buldu. Kamu açıkları konusunda sıkıntılı günler geçiren Hollande, şimdi de gözüne şirketleri kestirdi. Hollande'ın yeni planı patronların yanı sıra şirketlerin üst düzey yöneticilerini de kapsıyor. Buna göre, 1 milyon euronun üzerinde maaş alanlardan yüzde 75 vergi kesilecek.

DESTEK AZALIYOR

Göreve geldiğinde ortaya koyduğu hedefleri gerçekleştirmekte zorlanan Hollande'ın kamuoyu desteği de azalıyor. Ülkenin yüzde 51'i Hollande'ın kötü yönetim sergilediğini düşünüyor.

Büyüme için sosyal devlete yüklenecek
Fransa'nın Sosyalist Cumhurbaşkanı François Hollande'ın hedefinde sosyal devlet uygulamaları da var. Bu nedenle Fransızlar'a daha düşük emeklilik ve sosyal yardımları kabul etmeleri konusunda baskı yapıyor. Hollande, bunu yaparak ekonomiyi rahatlatmayı ve siyasi desteğinin azalmasına neden olan işsizlikteki artışı telafi etmeye çalışıyor. "Büyümeyi bekleyemeyiz, onu gidip bulmamız gerekiyor" diyen François Hollande, "Yalnızca kamu finansmanında düzenleme istemiyorum. Bundan daha iyisini yapabileceğimizi göstermek zorundayım" dedi. İşsizlik maaşlarında değişiklikler ve ailelere yapılan ödemelerin azaltılması Fransa için daha önceden örneği olmayan bir uygulama. Emeklilik çalışma yılı süresinin uçatılması da gündemde. Yeni tedbirler, tahvil yatırımcılarını ürkütüyor. Fransa'nın Sosyalist Cumhurbaşkanı'nın sosyal yardımlara dönük kısıntı yapması siyasi geleceği açısından büyük riskler içeriyor. Ancak Hollande'nin ülkesini mali krizden korumak için başka seçeneği yok.

İki yıldır büyümüyor
Fransa iki yıldır arka arkaya büyümüyor. İstatistik kurumu Insee geçtiğimiz hafta duraklamanın hazirana kadar devam edeceğini açıkladı. PSA Peugeot Citroen SA'dan Alcatel Lucent'e kadar birçok şirketin on binlerce kişiyi işten çıkarmasıyla işsizlik maaşı başvuruları 22 aydır artıyor. İş arayanların sayısı Ocak 1997'deki 3.1 milyon kişilik rekorun hemen altında seyrediyor.

Yuan 19 yılın zirvesinde
Çin para birimi yuan tırmanıyor. Merkez Bankası'nın günlük referans kurunu 10 ayın en yüksek seviyesine çıkarmasının ardından yuan son 19 yılın zirvesine çıktı. Bu girişimle yuan hükümetin resmi ve piyasa kurlarını birleştirdiği 1993'ün sonundan bu yana en yüksek seviyesini gördü. Çin Merkez Bankası, referans kur için sabitlemesini yüzde 0.08 yükselterek dolar başına 6.2686 yuan ile 2 Mayıs 2012'den bu yana en yüksek seviyesine çıkardı.

Moody's notu üç ay içinde artırır
Türkiye analisti Standard Bank Ekonomisti Timothy Ash, Standard & Poor's'un Türkiye'nin notunu artırmasının ardından, Moody's'in önümüzdeki 2-3 ay içerisinde Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye çıkaracağı tahmininde bulundu. Ash, "S&P'nin beklenmedik not artışı dengeleri gerçekten değiştirdi. Moody's 2-3 ay içerisinde 'yatırım yapılabilir' seviyeye çıkarmasını bekliyorum" dedi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zengin vergisi bacadan giriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN