Tersine beyin göçü

Giriş Tarihi: 31.3.2013

Türkiye'nin ekonomideki büyük başarısı tersine beyin göçü başlattı. Einstein Vakfı'nın tek Türk üyesi Prof. Dr. Kavak, "Yurda dönmek isteyen Türk doktorlar bana ulaşıyor" dedi

Türkiye'nin siyasi ve ekonomik alanda gösterdiği başarılar ve son 10 yıldaki gelişimi beyin göçünü tersine çeviriyor. Amerika'dan Avrupa'ya dünyanın her tarafında görev yapan Türk bilimadamları yurda dönmek için harekete geçti. Ünlü fizikçi Einstein'ın kurduğu düşünce kuruluşu Dünya Bilim ve Sanat Akademisi'nin yönetim kuruluna seçilen ilk Türk olan Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak, akademi kanalıyla özellikle tıp alanında görev yapan doktorların Türkiye'ye gelmek için kendisine ulaştığını söyledi.

YABANCILAR DA İSTİYOR

Kavak, başta ABD olmak üzere yurtdışında bulunan 40'ın üzerindeki Türk bilim insanının çalışmalarını Türkiye'de yürütmek istediğini söyledi. Kavak "Türkiye'nin son 10 yılda aldığı mesafeyle dünyanın bize bakış açısı değişti. Şimdi toplantılara özellikle davet ediliyoruz. Bu Türkiye'nin zenginleşmesi ve demokratikleşmesiyle ilgili bir durum. Bunu dışarıda çok iyi görüyoruz" dedi. Prof. Kavak, Türk bilim insanlarının yanı sıra yabancıların da gelmek istediğini belirtti. Kavk "Yurtdışında kitaplarımı imzalatmak isteyen tıp öğrencileri bile Türkiye'deki koşulları soruyor" dedi.

TÜRKİYE DÜNYANIN SAĞLIK MERKEZİ
Türkiye'nin sağlık sektöründe attığı adımların kıskanıldığını belirten Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak, yurtdışında Türk tıbbının geldiği noktanın konuşulduğunu söyledi. Kansere yakalanan İngiliz bir doktora, kendi hastanesinin bile 4 ay sonrasına ameliyat için gün verdiğini söyleyen Kavak "Avrupa'daki hastanelerde hem çok sıra var hem de tedavi çok pahalı. Avrupa'da 100 birim olan tedavi ücreti Türkiye'de 10. Üstelik bizim kalitemiz çok yüksek. Bu nedenle Türkiye dünyanın en önemli merkezlerinden biri oluyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tersine beyin göçü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN