Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB'den Türkiye'yi sevindirecek haber

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Avrupa Birliği (AB)'nin Türk süt üreticilerine kapı aralamasının, sektör üzerindeki fiyat baskısını azaltacağını söyledi.

Giriş Tarihi: 1.4.2013 14:29 Güncelleme Tarihi: 1.4.2013 14:34
AB'nin tüketici sağlığı ile ilgili genel müdürlüğü resmi internet sitesinde Türkiye firmalarının AB ülkelerine süt ve süt ürünleri satılabilecek standartta olduğunu kabul etti. İlan edilen süreç 3 Nisan 2013 tarihinde yürürlüğe girecek. Alınan kararla Aynes Gıda, Pınar Süt, AK Gıda, Sek Süt, Naturel Gıda ve Algida başlangıç itibarı ile ürün ihraç etme imkanı elde eden firmalar oldu. Konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, şimdiye kadar yaşananlar ile ilgili bilgi verdi. Hayvancılık sektörünün artık süt ve süt ürünlerinde AB standartlarının yakalandığını vurgulayan Eker, AB tarafından tescillenen bu standard sayesinde Türkiye'nin üçüncü ülkelere de süt ürünlerini satmasının önününün açılacağını kaydetti.

AB'nin şu an 6 firmadan süt ve süt ürünleri ihraç edeceğini aktaran Eker, Türkiye'de çalışan diğer firmaların da ortaya çıkacak avantajlardan yararlanmak için AB standartlarını kısa sürede yakalayacaklarına inandığını belirtti. Böylece süt ve süt ürünlerinde artış sağlanacağını ifade eden Eker, "İçerideki firmalarımız artık, daralma yaşanmasından şikâyet edemeyecekler. Çünkü, ihraç dönemi başlıyor artık. Böylece üretici süt fiyatlarının düştüğü baskısını daha az his edecek. Son dönemde sayıları giderek artan modern hayvancılığın gelişmesine de vesile olacak. Çünkü AB pazarı artık açık. Türkiye'de hayvancılığın zarar etmemesini, sütçülüğün kar etmesinin yolu buradan geçiyor."

TÜRKİYE SÜT VE ET KURUMU KURULUYOR

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker konuşmasında ayrıca, 'Türkiye Süt ve Et Kurumu'' adı altında bir kurum kurulacağını belirterek, konunun Bakanlar Kurulu' nda imzaya açıldığını ve gerekli işlemlerin 1 hafta içerisinde tamamlanmış olacağını bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB'den Türkiye'yi sevindirecek haber
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN