Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sosyal Avrupa rüyası bitiyor

Avrupa'da sosyal devlet topun ağzında. Krize giren Yunanistan ve Portekiz gibi ülkelerden sonra şimdi de büyükler sosyal yardımları kesmeye hazırlanıyor. İngiltere ve Fransa 'refah toplumu'nun ilk düşen kaleleri oldu

Giriş Tarihi: 2.4.2013
Avrupa'nın örnek gösterilen sosyal devlet modelinde, kaleler birer birer çöküyor. 2008'den bu yana krizle boğuşan Avrupa'da kemer sıkma önlemleriyle sosyal harcamaları düşen ülkelere şimdi de İngiltere ve Fransa gibi büyükler ekleniyor. Krizin başlangıcından bu yana sosyal harcamaları azaltmak yerine artıran Avrupa'da geçen hafta Fransa, dün de İngiliz hükümeti harcamaları düzenleyen yeni önlemler açıkladı. İngiltere genelinde uygulanmaya başlanan sosyal yardım sistemindeki kesinti ve değişikliklerin, çok sayıda insanı etkilemesi bekleniyor. Bütçe açığını gidermek ve ekonomiyi iyileştirmek için sağlık, adalet, vergilendirme, sosyal yardım, ulusal sağlık sistemi gibi konulardaki kemer sıkma önlemleri bu ay uygulanmaya başlayacak.

BEŞ ÜLKEYE AĞIR ETKİ
İngiltere' de devlet yardımlarına sınırlamalar getirilecek. 16-64 yaş grubundaki kişilere ve ailelere verilen devlet yardımı azaltılacak. Buna göre, devlet çocuk sayısı kaç olursa olsun ailelere haftalık 500 sterlinden fazla yardım ödemesi yapmayacak. Belediye konutlarında oturan aileler de kesintilerden olumsuz etkilenecek. Belediye yardımlarının evinde bir boş odası olanlardan yüzde 14'ü, birden fazla olanlardan ise yüzde 25'i kesilecek. Avrupa ve OECD ülkelerinde sosyal harcamaların GSYH'ya oranında dengeli bir yapı gözlense de genel trendde düşüş var. En çok etkilenen ülkeler ise Yunanistan, İrlanda, İspanya, Portekiz ve İngiltere. Şimdi bunların arasına Macaristan gibi küçük ülkelerin dışında Fransa gibi büyük ekonomiler de giriyor.

HARCAMA 2009'DA ZİRVE YAPTI DÜŞÜŞ BAŞLADI
OECD genelinde 1980-2007 arasında toplam sosyal harcamaların Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'ya oranı 1980'de yüzde 15.6 iken 2007'de zirve yaparak yüzde 19.2'ye çıktı. Bu rakamın içinde emeklilik harcamaları yüzde 6.4 ve sağlık harcamaları da yüzde 5.8 olarak gerçekleşti. 2008-2010 yılları arasında krizin etkileri ile yüzde 3'lük bir harcama artışı olsa da, 2009'da yüzde 22.5'e çıkan harcamalar 2011'de düşüşe girdi. 2012'de yüzde 0.5 olan düşüşün artarak devam etmesi bekleniyor.

SOLCU HÜKÜMETE SOLCU PROTESTOSU
Fransa'da sosyalist hükümet seçilmesine rağmen bütçe açıklarını kapamak için hazırlanan çalışma hayatı ve sosyal harcama reformları solcular tarafından protesto ediliyor. Sosyalist Hollande Hükümeti, istihdam koşulları ve sosyal kesintilerin ağır olması nedeniyle yurtdışına kaçan sermayeyi ülke içinde tutabilmek ve küçük işletmelerin daha kolay işçi istihdam etmelerini sağlamak için çalışma hayatında bir dizi düzenlemeye gidecek. Fransa'da sol eğilimli işçi sendikaları konfederasyonları, hükümetin, çalışma hayatında getirmek istediği yeni reformlara karşı ülke genelinde protesto gösterileri düzenledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sosyal Avrupa rüyası bitiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN