Türkiye'nin en iyi haber sitesi

GDO'ya operasyon

Türkiye'de ilk biyolojik istihbarat operasyonu yapıldı. Mersin polisi, ABD'nin sınır dışı ettiği 23 bin ton GDO'lu pirinci Türkiye'ye sokulmak üzereyken yakaladı. Operasyonda binlerce ton GDO'lu ürüne el konuldu.

Giriş Tarihi: 4.4.2013
Mersin'de Türkiye'nin en önemli biyolojik ürün operasyonlarından biri gerçekleştirildi. Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO), pestisit (ilaç kalıntısı), Afla Toksin, Okra Toksin (toksik madde, küf), kurşun, cıva (ağır metal) gibi zehirli madde ve kimyasalları içeren tarım ürünlerini Türkiye'ye sokmaya çalışan firmalara operasyon düzenlendi. 23 bin 8 ton GDO içeren çeltik (pirinç elde edilen ürün) ele geçirildi. Şirketlerin ürünleri Türkiye'ye sokmak için attığı illegal adımlar da deşifre oldu.

TESPİT TÜBİTAK'TAN

Mersin'de Emniyet, Gümrük Muhafaza ile Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerinin koordinasyonundaki çalışmayla yurtdışından getirilen ve toplum sağlığını tehlikeye atan sağlığa zararlı tarım ürünleri yakalandı. Binlerce ton GDO'lu ürüne el konuldu. Mersin'de STA Analiz Laboratuvarı'nda ürünlerin GDO'lu olduğu tespit edildi. Bunları getirdiği iddia edilen firma, karara itiraz etti ve analizin tekrarlanmasını istedi. Ürün örnekleri Ankara'daki bir ulusal laboratuvarda incelendi. Burada sonuç temiz çıkınca TÜBİTAK analizi istendi. İncelemede ürünlerin GDO'lu olduğu ortaya çıktı. El konulan ürünlerin 21 bin tonu tek bir firmaya ait. Firmanın 5 bin 280 tonluk ürününü 8-9 ay gümrüklü sahada beklettiği daha sonra GDO'luların üzerine temiz ürünleri doldurup kontrolden kaçırdığı tespit edildi.

FİRMA VERGİ DE KAÇIRDI
İddialara göre firma ürünlerini pirince çevirmek için Türkiye'ye çeltik soktu ve bundan kırık pirinç, yemlik pirinç, pirinç küspesi çıkararak satış yaptı. Bu yolla vergi de kaçırmış oldu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
GDO'ya operasyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN