Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüzde 6 faiz yüksek

Başbakan Erdoğan, Borsa İstanbul'un ilk gongunu çaldı. 27 yıllık İMKB yerini BİST'e bıraktı. Erdoğan, "Yüzde 6 faiz yüksek. Faiz baskısını tüketici üzerinden kaldıralım" dedi

Giriş Tarihi: 6.4.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'ndan (İMKB) Borsa İstanbul'a (BİST) geçişin ilk gongunu çaldı. Açılış töreninde konuşan Erdoğan, iktidarı döneminde faiz oranlarında da tarihi düşüşler yaşandığını belirterek, "Yüzde 63'ten aldığımız faizleri şu anda yüzde 6'lara kadar çekmiş durumdayız. Ben yüzde 6'yı da fazla görüyorum. Bunun bir baskı olduğunu özellikle ifade etmek istiyorum. Temenni ediyorum ki, kısa zamanda faiz baskısını bu ülkenin tüketicileri üzerinden kaldırırız" dedi.

NOTTA GİZLİ HESAP VAR

Erdoğan, elde edilen başarıyı sadece kredi notlarıyla ölçmediklerini belirterek, "Kredi notlarına da pek önem vermiyorum onu da söyleyeyim. Çünkü orada gizli bir hesap var ve gizli bir ideoloji yatıyor. Açık, net, adil bir şey asla ortaya konmuyor" dedi. Ankara'nın siyasetin merkezi olduğunu belirten Erdoğan, "Onun için finans merkezi İstanbul diyorsak kamu bankalarını da İstanbul'a çekmemiz gerekir. Buna Merkez Bankası da dahildir" diye konuştu. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ise "Sermaye piyasalarını, ekonominin büyümesini destekleyen lokomotif olarak görmek istiyoruz" dedi.

Dönüşüm yasa ile hızlandı
Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vahdettin Ertaş ise Borsa İstanbul'un, Türkiye'nin dünyaya açılan vitrini olacağını belirterek, geçen yıl yasal düzenlemelerle dönüşüm sürecini hızlandırdıklarını anlattı. Ertaş, bunun için 2013 yılını değişim, 2014 ve sonrasını da hızlı bir büyüme dönemi olarak hedeflediklerini kaydetti. İMKB'nin kuruluşunu gerçekleştiren ilk başkan Muharrem Karslı ise 1980'li yıllarda banker krizinin çıkmasıyla dönemin Başbakanı Turgut Özal'ın borsanın kurulması işaretini verdiğini ifade etti.

Başbakan konuştu faiz geriledi
Geçen hafta yüzde 6.43'ü gören, Merkez Bankası'nın 'ölçülü indirim' sinyalinden sonra düşmeye başlayan faizler Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarıyla daha da geriledi. Gösterge tahvilin faizi gün içinde yüzde 6.04 ile 19 Mart'tan beri en düşük seviyesine geriledi. Günü 6.1 seviyelerinden kapattı.

Saniyede 108 emir
Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Turhan ise BİST ile Türkiye sermaye piyasalarının en önemli dönüşümlerinden birini idrak ettiklerini söyledi. Yeni bir dönem açıldığını belirten Turhan, daha önce aracı kurumların emir gönderme kapasitesi saniyede en fazla 24 iken, bunu altyapıya yaptıkları yatırımla saniyede 108'e çıkardıklarına dikkati çekti.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüzde 6 faiz yüksek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN