Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sırada kim var?

Giriş Tarihi: 8.4.2013

Bankaların sorunlu kredilerinin milli gelire oranı yüzde 20'yi aşan ve ekonomisi küçülen Slovenya, Avrupa'nın Kıbrıs'tan sonra yeni kâbusu olma yolunda hızla ilerliyor

Avrupa Güney Kıbrıs'ın şokunu atlatamadan yeni bir korku dalgası sardı herkesi. Bu kez Avrupa'nın kabusu olarak Slovenya gösteriliyor. Ekonominin bu yıl yüzde 2 küçüleceği tahmin edilen Slovenya'nın sorunu Kıbrıs'tan biraz farklı ancak ortak noktaları sorunlu kredileri gırtlağı aşan bankalar. Slovenya bankalarının batık kredilerinin miktarı 7 milyar euro ile neredeyse Gayri Safi Yurtiçi Hasılası'nın beşte birine ulaştı. Başbakan Alenka Bratusek ise son bir haftadır her konuşmasında bankacılık sisteminin yeniden yapılandırılacağını ve dış yardıma ihtiyaç duymadan bunu kendi başlarına yapabileceklerini söylüyor.

ÖNLEM ALINACAK
Bratusek ayrıca Kıbrıs'a benzememek için kötü durumda olan kamu finansmanını düzeltmeye çalışacaklarını ve bankaların durumunu düzeltmek için vergi artırımına gideceklerini söyledi. Siyasilerle bağlantısı olan şirketlere kredi açtıkları yönünde iddiaların olduğu bankaların özelleştirilmesi konusunda adım atılamamıştı. Bankaların sermaye artırımı gereğinin altı çizilirken Slovenya Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra bankalarını özelleştirmede direnen tek ülke.

1 milyar euro sermaye artırımı gerekli
Slovenya'da IMF tahminlerine göre bankalara en azından 1 milyar euroluk bir sermaye artırımına gidilmeli. Ülkenin Başbakanı Alenka Bratusek'in kurtarma planı istememesi de endişeleri artırıyor. Slovenya 2004 yılında Avrupa Birliği'ne ekonominin tavan yaptığı dönemde Kıbrıs ile beraber giren Slovenya'da bankaların büyüklüğü Güney Kıbrıs'taki gibi değil. Güney Kıbrıs'ta bankalar ekonominin sekiz katı iken Slovenya'da 1.5 katı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sırada kim var?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN