Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa serveti yeniden dağıtıyor

Güney Kıbrıs'ta mevduata vergi getiren Avrupa "emsal olmaz" dediği yeni modeli Portekiz, İspanya ve Slovenya'ya da yaymayı düşünüyor. Uzmanlar "Avrupa'da servet yeniden dağıtılıyor" derken, ECB Kıbrıs'ı 'kostümlü prova'ya benzetti

Giriş Tarihi: 9.4.2013
Güney Kıbrıs'ın kurtarma paketine konulan 'mevduata vergi' uygulamasının kemer sıkmakla toparlanamayan Portekiz, İspanya ve Slovenya'ya da yayılması gündemde. Uzmanlar kıtada servetin yeniden dağıtıldığını, Güney Kıbrıs'taki 'kostümlü prova'nın Avrupa'da sahne alacağını belirtiyor. Euronews'a konuşan Araştırmacı Melvin Tertorro, "Avrupa'da yapılan aslında servetin yeniden dağıtılması. Paranın zenginlerden alınarak Merkez Bankası'na aktarılması planını Kıbrıs'tan sonra İspanya, Slovenya ve diğer Güney Avrupa ülkelerinde de görebiliriz" dedi.

GÜNEY KIBRIS PROVAYDI
İsmini vermek istemeyen bir Avrupa Merkez Bankası yetkilisi de "Güney Kıbrıs'ta yapılan Avrupa'nın geri kalanı için bir kostümlü provaydı" yorumunu yaptı. Böylece Rumlar için uygulanan planının diğer ülkelere de yayılabileceği mesajını verdi. Kemer sıkma politikaları anayasa mahkemesince reddedilen, yeni paket hazırlığına başlayan Portekiz için de Almanya'dan ilginç bir çıkış geldi. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Portekiz'in yeni tasarruflar yapması gerektiğini söyledi. Ülkede Anayasa Mahkemesi'nin 2013 yılı devlet bütçesinde yapılan kesintilerden 4'ünü, eşitlik ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etmesi sonrasında sağ koalisyon hükümeti alternatif plan arayışına girdi.

PORTEKİZ ACİL DURUMU AŞAMADI
Portekiz Başbakanı Pedro Passos Coelho, "Ülkemiz finans krizinden kaynaklanan acil durumu henüz aşmadı" dedi. Yeni vergi artışı olmayacağını belirten Coelho, kamu harcamalarının sosyal güvenlik, sağlık ve eğitim sektörleri ile kamu şirketlerinde düşürüleceğini söyledi. Coelho, vergi artışı yapmamalarının gerekçesini, "istihdam yaratılmasını geciktirmemek" olarak açıkladı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa serveti yeniden dağıtıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN