Avrupa zulayı patlatıyor

Avrupa, offshore skandalından sonra zulalar için ilk adımı attı. Lüksemburg, 2015'ten itibaren hesaplarını açıyor. Fransa kara liste yayımlayacak. Avusturya vergi kaçakçılarıyla mücadele sinyali verdi

Giriş Tarihi: 11.4.2013
Dünyada patlak veren offshore skandalından sonra Avrupa Birliği zenginlerin vergi cennetlerine kaçırdığı zulalar için harekete geçti. Birliğin beş büyük ülkesi Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ve İspanya banka bilgilerinin paylaşılması konusunda anlaşmaya vardı. İlk adımı Lüksemburg atıyor. Bankacılık sistemi ekonomisinin 22, mevduat miktarı da Gayri Safi Yurtiçi Hasılası'nın 10 katı olan Lüksemburg, 2015'te bilgilerini diğer ülkelerle paylaşacak. Bu hamlenin Avrupa'nın geneline yayılabileceği belirtiliyor. Banka sırlarının paylaşılmasıyla birlikte 1 trilyon doları bulan vergi kaçağının da önlenmesi planlanıyor.

KARA PARADAN KAZANMIYORUZ

Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, "Ocak 2015'te bilgilerin otomatik paylaşımına geçmemizde bir tehlike yok" dedi. Finans sektörlerinin yalnızca bankalardaki gizliliğe dayanmadığını belirten Juncker, "Lüksemburg, kara para ya da vergi kaçakçılığından para kazanmıyor" diye konuştu. Lüksemburg, ABD vatandaşlarına ait hesapları Washington ile imzalayacağı yeni bir anlaşma çerçevesinde düzenleyecek. Juncker, "Amerikalılar bilgileri paylaşanlarla çalışmak istiyor. Finans sektörümüzü ABD pazarından koparamayız" dedi.

AVUSTURYA DA GERİ ADIM ATIYOR
Avrupa Komisyonu, AB ülkelerinin bankacılıkta gizlilik için getirdiği düzenlemeleri kaldırmasını istiyor. Lüksemburg'dan sonra Avusturya da vergi kaçakçılığıyla mücadele için görüşmeyi kabul etti. Avusturya Şansölyesi Werner Faymann, mevduat sahiplerinin bilgilerinin paylaşılmasını görüşebilecekleri sinyalini verdi.

FRANSA VERGİ CENNETLERİNE SAVAŞ AÇIYOR
Fransa, her yıl 'vergi cenneti' olarak tanımladığı ülkelerle ilgili kara liste yayımlayacak. Bütçe eski Bakanı Jerome Cahuzac'ın İsviçre'de gizli hesabının ortaya çıkmasıyla başlayan siyasi krizi frenlemek isteyen Cumhurbaşkanı François Hollande üç başlık altında önlemler açıkladı. Buna göre, Fransız bankaları her yıl tüm dünyadaki şubelerini devlete beyan edecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa zulayı patlatıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN