Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Borsa İstanbul'un %25'i stratejik ortaklara

2015'te halka arza hazırlanan Borsa İstanbul'un % 25'i stratejik ortaklara gidecek. Borsa İstanbul Başkanı Turhan, "Ayrılan pay %40.5. Bu payın % 25'i kullanılacak gibi görünüyor" dedi

Giriş Tarihi: 12.4.2013
Şirketleşen ve özelleşmeye hazırlanan Borsa İstanbul'un gelecek planları netleşmeye başladı. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür İbrahim Turhan üç tip stratejik ortaklığa gidileceğini söyledi. Turhan, "Birincisi bize bilişim teknolojilerinde altyapı sağlayacak olan kuruluşlar. İkincisi de bize likidite sağlayacak, piyasa yapıcılarla stratejik ortaklık düşünüyoruz. Likidite sağlayıcılar, yatırımcılara şu güvenceyi veriyorlar. 'Bu piyasadaki likidite ile ilgili endişe etmeyin'. Stratejik ortaklık için öngördüğümüz üçüncü grup kuruluşlar sermaye piyasalarındaki kanaat önderleri... Bütün yatırımcılar bu kuruluşları takip ediyor" şeklinde konuştu.

% 40'A ÇIKABİLİR

Borsa İstanbul'un yüzde 49'unun Hazine'ye ait olduğunu söyleyen Turhan, "Stratejik ortaklıklar için ayrılan pay yüzde 40.5. Bu payın makul olan yüzde 25'i kullanılacak gibi görünüyor. Yüzde 40'a kadar çıkabilir ama 25'te kalırsa kalan yüzde 10 Hazine'ye iade edilecek. O zaman Hazine'nin payı yüzde 59'a yükselmiş olacak" dedi.

HEDEF 10 TRİLYON DOLAR HACİM
Borsanın değerinin 2015'te ne kadar olacağını tahmin etmenin güç olduğunu söyleyen Turhan, "Kayserililerin bir lafı var; 'Alıcının şaşkını fiyatı kendi söylermiş'. Onun için ben borsanın değeri ile ilgili bir şey söyleyemem. Ama şunu söyleyebilirim; bugün itibarıyla bizim bütün piyasalarımızdaki toplam işlem hacmine baktığımız zaman 2 ile 2.5 trilyon dolar arasında. Bu bahsettiğim dönüşümler gerçekleştiği zaman ulaşmayı hedeflediğimiz seviye 10 trilyon dolar" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Borsa İstanbul'un %25'i stratejik ortaklara
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN