Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lisanslı depoculuğun standartları belirlendi

Tarım ürünlerinin sağlıklı koşullarda muhafaza edilmesini sağlamak amacıyla lisanslı depoculuk faaliyetine ilişkin standartlar belirlendi.

Giriş Tarihi: 12.4.2013 11:37 Güncelleme Tarihi: 12.4.2013 11:41
Gümrük ve Ticaret Bakanlığının Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Tarım ürünlerinin sağlıklı koşullarda depolanmasını ve ürün senetleri vasıtasıyla ticaretinin kolaylaştırılmasını amaçlayan yönetmeliğe göre, lisanslı depo işletmesinin kuruluşu Bakanlığın iznine tabi olacak.

Kuruluş izni alan şirket, lisanslı depoculuk faaliyetinde bulunmak için Gümrük ve Ticaret Bakanlığına başvuracak. İnceleme ve değerlendirme sonucunda öngörülen şartları taşıdığı anlaşılanlara lisans verilecek.

Lisans, iki yıl süre için geçerli olacak ve devredilemeyecek. iki yıllık sürenin bitiminde geçerlilik süresinin uzatılması gerekecek.

Lisanslı depo işletmesinin, kapasite artırmak veya depolarda farklı ürün çeşitlerini depolamak istemesi halinde lisansın değiştirilmesi zorunlu olacak.

Ürün senetlerinin güven içinde ticaretinin ve takibinin yapılabilmesini için ürün ihtisas borsası ile sözleşme yapılacak.


SİGORTA ZORUNLU

İşletme tesisleri ve lisanslı depoculuk faaliyeti kapsamında depolanan ürünler için hırsızlık, yangın, duman, infilak, deprem, dahili su basması, sel, grev,lokavt, kargaşa, terör, fırtına, kar ağırlığı, yıldırım, yer kayması, kara, deniz veya hava araç çarpması ve benzeri diğer rizikolara karşı sigorta yaptırılması zorunlu olacak. Ürünlerin sigortalanmasında depo kapasitesi esas alınacak. Ürünler, Bakanlıkça uygun görülmesi halinde fiili depolama durumuna göre kademeli olarak da sigortalanabilecek.

Lisans bedelleri, her yıl 1 Ocak tarihinden geçerli olmak üzere Bakan oluru ile belirlenecek.

Lisanslı depo işletmesince, teslim ve kabul edilen ürün için kıymetli evrak niteliğinde ürün senedi düzenlenecek.

Depolanmak üzere kabul edilen ürünün aynı miktar ve kalitede geri verilmesi gerekecek. Ancak nitelik, çeşit, tür, depolama süresi ve koşulları ile iklim veya bölgesel ya da diğer bazı etkenlere göre üründe doğası gereği değişen oranda fire olabilecek.

Bozulan, zayi olan, nitelik kaybına uğrayan ya da fire miktarı fire tarifesinde belirlenen sınırları aşan ürünün bedeli sigorta kapsamında ödenemiyorsa, mudinin başvurusu üzerine lisanslı depo işletmesi, aynı nitelik ve miktardaki ürünü başvuru tarihinden itibaren en geç 7 iş günü içinde teslim edecek ya da başvuru tarihinde borsada oluşmuş fiyatı, bu tarihte fiyat oluşmamış ise başvuru tarihinden önceki son 5 işlem gününde borsada oluşmuş fiyatların ortalaması esas alınmak üzere hesaplanacak bedelin yüzde 5 üzerindeki bir tutarı ödeyecek.


AZAMİ DEPOLAMA SÜRESİ 24 AY

Ürünün azami depolama süresi 24 ayı geçmemek üzere ürünün çeşidine göre Bakanlıkça belirlenecek. Son depolama tarihine kadar geri alınmayan ürünler, lisanslı depo işletmesince borsada satılabilecek. Bu durumda, depolama ücreti ve diğer masraflar satış bedelinden düşülerek geri kalan tutar 7 iş günü içinde ilgiliye ödenecek.

Lisanslı depo ücret tarifesi, işletmenin yönetim kurulunca belirlenecek ve Bakanlığın onayına sunulacak. Prim ve indirim tarifesi, işletmenin yönetim kurulunca belirlenecek ve borsanın görüşü alınarak Bakanlığın onayına sunulacak. Bu tarife değişiklikleri ancak Bakanlık onayından sonra geçerli olacak.


6 TARIM ÜRÜNÜNÜN DEPOLANMA ŞARTLARI BELİRLENDİ

"Fındık", "hububat, baklagiller ve yağlı tohumlar", "kuru kayısı", "pamuk", "zeytin" ve "zeytin yağı"nın lisanslı depolarda muhafazasına ilişkin standartlar belirlendi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının, Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Yönetmeliği çerçevesinde söz konusu ürünlerinin depolarda muhafazasına ilişkin koşulları düzenleyen 6 tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Ürünlerin emniyetli ve sağlıklı koşullarda depolanması ve ürün senetleri vasıtasıyla ticaretinin kolaylaştırılmasına ilişkin düzenlemeler içeren tebliğler, bu lisanslı depolarda bulunması gereken asgari niteliklere ve depolama hizmetlerinin yürütülmesine ilişkin usul ve esasları kapsıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lisanslı depoculuğun standartları belirlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN