Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ve işçinin hayatı değişecek

Ankara'da bugün yapılacak iki toplantıda kamu çalışanları ve taşeron işçilerin hayatlarını değiştirecek önemli kararlar alınacak.

Giriş Tarihi: 12.4.2013 10:01
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile , işçi ve işveren sendikaları konfederasyonları temsilcileri bugün bir araya gelerek, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda yapılması planlanan değişikliklerle alt işverende çalışan işçilerin sorunlarını çözmek için yürütülen çalışmaları masaya yatıracak.


BU KONULAR MASADA

Kamu Personeli Danışma Kurulu'na Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen ve KESK yöneticilerinin yanı sıra ilgili bürokratlar katılacak. Toplantıda, şu konular masaya yatırılacak:

* Memurlara rotasyon uygulaması nasıl yapılacak ve kimleri kapsayacak?

* Müsteşar ve genel müdürlerin görev süresi sınırlandırılacak mı?

* Uzman yardımcılarının uzmanlığa geçişi için öngörülen 3 yıllık süre indirilecek mi?

* Üst düzey yöneticilerin atanabilmesi için memuriyet süresi düşürülecek mi?

* Disiplin cezalarına ilişkin nasıl bir düzenleme yapılacak?

* Sözleşmeli (4B) ve geçici (4C)'lilere kadro gelecek mi?


TAŞERON KONUŞULACAK

Üçlü Danışma Kurulu'na ise işçi ve işveren temsilcileri katılacak. Daha önceki toplantıda Bakan Çelik, alt işverenliğe ilişkin planlanan düzenlemeleri anlatmıştı. Çalışmaya göre; taşeron işçilerinin çalıştığı işlerin ihale süreleri en az 3 yıla çıkarılacak. Alt işverenlik tanımı netleştirilecek, yardımcı işlerin tamamı alt işverene verilebilecek. Taşeron işçilerinin tam ve düzenli ücret alması sağlanacak. Aynı işyerinde ilk işe girdikleri tarih esas alınacak.


TAZMİNAT MÜJDESİ

Hükümet ve sendikaların geçen yıl yaptığı toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşı sağlanamayan sosyal haklar konusundaki çalışma da Başbakanlık'ta. Bu tasarının da 657 sayılı yasada değişiklik öngören tasarıya eklenmesi bekleniyor. Bu tasarıya göre, emeklilere ödenen tazminat gösterge rakamı artırılacak. Böylece emekli olurken verilen tazminat artacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Memur ve işçinin hayatı değişecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN