Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CEPTETEB'le mobil bankacılık dönemi

Giriş Tarihi: 18.4.2013

Şubesiz bankacılığa odaklanan TEB, geçen yıl ATM'lere 30 milyon TL'lik yatırım yaptı. Mobil hizmetlerde de CEPTETEB uygulamasını geliştiren banka, genç müşterileri hedefliyor

TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, "Teknolojiyi Hizmete Dönüştüren Banka" sloganıyla şubesiz bankacılık hizmetlerine odaklandıklarını söyledi. Bu doğrultuda 2012'de ATM'lere 30 milyon TL'lik yatırım yaptıklarını belirten Mendi, "Türkiye genelindeki ATM sayımız 2011'e göre yüzde 19'luk artışla bin 45'e ulaştı. Para yatırılabilen ve bozuk para ödeyen son teknoloji ürünü ATM'lerle ağımız yenilendi" dedi. Alternatif dağıtım kanallarının (ADK) sektörde büyük önem taşıdığını vurgulayan Mendi, banka olarakbu alana yapılan yatırımları artırmayı planladıklarını ifade etti.

MOBİL BANKACILIK BÜYÜYECEK

Internet bankacılığıyla birlikte mobil kanalların da etkisini artırdığını söyleyen Mendi, bu gelişimin ADK kullanan müşteri profilini ve alışkanlıklarını da etkilediğini belirtti. Teknolojiyi pratik servisler sunmak için kullandıklarını anlatan Mendi, modern çağın kullanıcılarına pratik çözümler sunarak bankacılığı kolaylaştırdıklarını ifade etti. Mendi sözlerini şöyle sürdürdü: "Önümüzdeki dönemde genç nüfusun yeni teknoloji kullanımına olan ilgisi ve internet/mobil internet penetrasyonunun artmasıylanakit para kullanımı azaldı. Bu tabloya bakarak internet bankacılığı ve mobil bankacılığın çok daha yüksek kullanım oranlarına ulaşacağını söyleyebiliriz." TEB'in mobil bankacılıktaki etkinliğini artırmak için ayrı bir ekip oluşturduklarını da söyleyen Mendi, sektörde öne çıkan uygulamalarla öne çıkmayı başardıklarını da vurguladı.

KARTSIZ PARA ÇEKİLEBİLİYOR

Uzun süren çalışmalar sonucu CEPTETEB uygulamasını geliştirdiklerini belirten Mendi, "Bu uygulama kullanım kolaylığı ve basitlik prensipleri üzerine kurgulandı. Müşterilerin işlemlerini yaparken keyif almalarını da sağlamaya odaklandık. Android tabanlı akıllı telefonlarda kullanılabilen CEPTETEB'le müşterilerimiz istedikleri zaman, istedikleri yerden bankacılık işlemlerini gerçekleştirebiliyor" diye konuştu. CEPTETEB'in dünyada bir ilk olarak QR kodla ATM'den para çekme özelliği olduğunu vurgulayan Mendi sözlerini şöyle sürdürdü: "Müşterilerimiz yanlarında banka kartları olmasa dahi TEB ATM'lerinden sadece QR kod okutarak para çekilebiliyor." Mendi CEPTETEB uygulamasıyla ADK müşterisine ek bir mobil bankacılık kitlesi oluşturduklarını da sözlerine ekledi.

YATIRIM İŞLEMLERİNE ÖZEL ÇÖZÜM
Yatırım işlemlerine özel çözümler geliştirdiklerini ifade eden Mendi, 2012'de hisse senedi ve VOB işlemlerini pratik yapma imkânı sağlayan TEB Pratik Borsa uygulamasını da müşterilerle buluşturduklarını söyledi. Mendi, "Hali hazırda iPhone, iPad ve android tabanlı akıllı telefonlarda kullanılabilen Pratik Borsa uygulamamızla müşterilerimiz Borsa İstanbul'a iletilen emirlerinin gerçekleşme durumunu anlık olarak takip edebiliyor" dedi. Gökhan Mendi, bu uygulamanın yatırım müşterilerini alternatif kanallara çektiğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CEPTETEB'le mobil bankacılık dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN