Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İş Bankası ADK'ya 100 milyon yatırdı

Giriş Tarihi: 18.4.2013

5 yılda ADK'ya 100 milyon dolarlık yatırım yapan İş Bankası, 2013'te bu rakama 30 milyon dolar daha ekleyecek. İşlemlerin % 80'i ADK'yla yapılıyor

İş Bankası çalışmalarını 'Müşteriye en yakın banka olma' vizyonuyla geliştiriyor. İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran, müşteri odaklı dönüşümü gerçekleştirmek amacıyla alternatif dağıtım kanallarına (ADK) öncelik verdiklerini söyledi. Aran, "Son beş yılda ADK'ya 100 milyon doların üzerinde yatırım yaptık. 2013'te de 20-30 milyon dolarlık yatırım öngörüyoruz" dedi. ADK içindeki tüm kanallara önem verdiklerini ve aynı oranda yatırım yaptıklarını belirten Aran, özellikle ATM ve mobil bankacılıkta iddialı olduklarını ifade etti. Aran, İş Bankası'nda bankacılık işlemlerinin yüzde 80'inin alternatif dağıtım kanalları üzerinden gerçekleştirildiğini de belirtti. 2012 sonunda mobil bankacılık kanallarını kullanan müşteri sayısının önceki yıla göre 1.5 kat arttığını söyleyen Aran, bu kanalların ADK içindeki payının da 2 kat yükseldiğini sözlerine ekledi. Hakan Aran, İş Bankası'nın mobil bankacılıkla yapılabilen işlem çeşitliliği açısından fark yarattığını ifade etti. Bu doğrultuda Türkiye'nin ilk "uygulama tabanlı" bankacılık sistemi olan İşCep'i geliştirdiklerini ifade eden Aran, 2007'den bu yana 350 binin üzerinde aktif kullanıcıya ulaştıklarını dile getirdi.

TABLETTE İŞPAD
Aran, "İşCep iOS, Android, SamsungBada, Windows Phone, Symbian, BlackBerry gibi tüm mobil işletim sistemlerini destekler ve bin 600'den fazla telefon modelinde çalışır duruma gelmiştir" diye konuştu. İşCep'ten yapılan işlem sayısının 100'ün üzerinde olduğunu ifade eden Aran, her geçen gün çeşitliliği artırdıklarını belirtti. Aran, İş Bankası tabletlere dönük İşPad uygulamasının da 2010'dan beri Apple-Mac bilgisayarlarında kullanıma sunulduğunu sözlerine ekledi. Aran, iPad'ler üzerindeki İşPad'in Türkiye'nin en kapsamlı finans uygulaması olduğunu belirterek, "Bu uygulamamız Türkiye'de ilk. Ayrıca dünyada da sayılı birkaç finansal uygulama arasında gösteriliyor" dedi.

QR KODLA BANKAMATİK'TEN PARA ÇEKİLİYOR
Aran, NFC'yi destekleyen telefonlara yönelik temassız kart başvuruları için MaxiMobil hizmetini geliştirdiklerini de söyledi. Aran yeni ADK hizmetlerini ise şöyle anlattı: "QR kod altyapısıyla çalışan mobil ödeme ürünümüz Parakod, mobil bankacılık kanallarımızda hayata geçti. Ayrıca, Bankamatiklerle mobil bankacılığı bir araya getiren QR kodla ATM'den para çekme işlemi devreye alındı."

2 MİLYON MOBİL MÜŞTERİ
İş Bankası'nın geniş bir hizmet ağı olduğunu söyleyen Hakan Aran, internet bankacılığı hizmetlerinden faydalanan müşteri sayısının 2 milyonu geçtiğini dile getirdi. Aran bu oranı şöyle özetledi: "İnternet bankacılığı kullanan müşterilerimiz internet kullanıcısı profiline paralel seyrediyor. Bu kitlenin 30'lu yaşlarda ve erkek ağırlıklı olduğu görülüyor. Ancak gerek kadın, gerekse 60 yaşın üzerindeki müşterilerimizde artış devam ediyor. Özellikle online bankacılık tüm kesim ve yaş gruplarına hızla yayılıyor." Mobil bankacılık kullanıcılarının da 35 yaş altında olduğunu ifade eden Aran, öğrenim düzeyinin ise üniversite ve üzerinde seyrettiğini vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İş Bankası ADK'ya 100 milyon yatırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN