Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BES'te herkese yeni fırsat var

Bireysel Emeklilik'te avantajlar bitmiyor. Peki yeni dönemde neler değişti? Müşteriler yatırım aracı olarak BES'i tercih etmeli mi? Avantajları neler? İşte en yetkili ağızdan cevapları...

Giriş Tarihi: 19.4.2013
Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) en önemli değişiklik tabi ki devlet katkısı. Devlet katkısı ile BES çok cazip bir yatırım aracı haline geldi. Katılımcılar tarafından her yatırılan katkı payı için devlet de yüzde 25 oranında ek katkıda bulunuyor. Yani BES katılımcıları kendi yatırdıkları tutar üzerinden emeklilik yatırım fon getirisi elde ederken, aynı zamanda yüzde 25 devlet katkısı ve bunun getirisinden faydalanabiliyor. Devlet tarafından BES katılımcılarına sağlanan bu avantaj için katılımcı bazında yıllık azami tutar, brüt asgari ücretin yıllık tutarının yüzde 25'i kadar. Yani 2013 yılında BES katılımcılarının faydalanabilecekleri azami devlet katkısı 3000 TL. Ayda 1000 TL katkı payı ödeyen BES müşterimiz için devlet her ay 250 TL devlet katkısı yatıracak. Yılda 12.000TL ödeyen BES müşterimiz aslında 15.000TL üzerinden yatırıma yönlenecek. Yeni uygulamayla birlikte BES'in hem yüzde 25 devlet katkısı hem de emeklilik fon getirileri ile benzersiz bir yatırım aracı haline geldiğini söyleyebiliriz.

GENÇLERE FIRSAT VAR
Ocak ayında yürürlüğe giren yeni yasa ile birlikte 18 yaşını dolduran istisnasız tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gelir vergisi mükellefi olma şartı aranmadan devlet katkısından faydalanabiliyor. Bu da önceden BES'te sunulan vergi teşvikinden faydalanamayan ancak tasarruf edilebilir gelire sahip ev hanımı, öğrenci, küçük işletme sahibi gibi müşteri gruplarının sistemin avantajından faydalanmasına olanak tanıyor. Bu konuda merak edilen konuları TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi ile konuştuk.

MEVZUATI İYİ İNCELEYİN

Sisteme girerken nelere dikkat edilmeli?
Öncelikle, sisteme dahil olmak isteyen katılımcıların sistemin avantajlarından tam anlamıyla faydalanabilmek için sistemin özellikleri ve avantajları konusunda detaylı bilgi edinmeleri gerekir. BES katılımcılarının maksimum faydayı, sistemden emeklilik hakkı elde ettikten sonra ve fon tercihlerini risk algıları ve beklentileri doğrultusunda aktif olarak değerlendirerek elde edeceklerini belirtmek isteriz. Emeklilik hakkı elde etmeden, yani 10 yıl sistemde kalıp 56 yaşını doldurmadan önce sistemden ayrılma durumlarında yatırılan devlet katkısı belli oranlarda hak edilebiliyor. Ayrıca, katılımcıların emeklilik döneminde ihtiyaç duyabilecekleri ek geliri ve bu doğrultuda bugün düzenli olarak tasarruf edilebilir gelirlerini doğru belirlemeleri önemli. Tabi ki süreç içinde gelirlerindeki artışa paralel olarak tasarruflarını da artırmaları mümkün. Çalışma dönemindeki bireyler, gelirlerinin en az yüzde 5 - yüzde 10'u seviyelerinde tasarruf ederek ve bu tasarrufu BES dahilinde gerçekleştirerek yüzde 25 oranında ek devlet katkısı alabilir, aynı zamanda da yatırım fon dağılımlarını diledikleri gibi belirleyebilir. İkinci olarak, sisteme dahil olacak katılımcılar, fon işletimi konusunda bir yol haritası çizmeli.

100 TL ÖDEYEREK SİSTEME GİRMEK MÜMKÜN
TEB olarak bireysel emeklilik ürünleriniz neler? Avantajlı ürünleriniz/ kampanyalarınız neler?
TEB olarak bireysel emeklilik planlarını iş ortağımız BNP Paribas Cardif Emeklilik aracılığı ile müşterilerimize sunuyoruz. Yeni dönemde bireysel emeklilik sözleşmelerinden yapılan kesintilerin de düşürülmesiyle, biz de emeklilik planlarımızı bu doğrultuda revize ettik. Artı ve Anahtar Emeklilik planlarımızın lansmanını gerçekleştirdik. Anahtar Emeklilik ile müşterilerimiz ayda 100 TL ödeyerek bireysel emeklilik sistemine girebiliyor; aylık 250 TL ödeyebilecek müşterilerimiz ise Artı Emeklilik Planı'na dahil olarak belli tutarda fon büyüklüğüne ulaştıklarında daha düşük kesinti avantajından faydalanabiliyor. 2012'nin üçüncü çeyreğinde Özel Bankacılık ve Yıldız Bankacılık müşterilerimize ek avantajlar sağlayan Özel ve Yıldız Emeklilik planlarımızın da satışına başlamıştık. Özel veya Yıldız Emeklilik planlarından birine sahip olan müşterilerimiz emeklilik fon getirilerine ek olarak toplam birikimleri üzerinden yıllık olarak ek gelir elde ediyorlar. Ayrıca bu paketler, "sıfır" yönetim gideri kesintisi ve tamamı ertelenmiş giriş aidatı avantajlarının yanı sıra farklı asistans hizmetleri de içeriyor.

'BES sözleşme adetlerinde 3 kata yakın bir artış yaşanıyor'
Yapılan yeni yasal düzenlemeler BES'e ilgiyi artırdı mı? Sektördeki gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
Yüzde 25 devlet katkısı ile artık sadece vergi mükellefleri değil, tüm bireyler BES'e girebiliyor. Kamu spotları ve emeklilik şirketleri ile en büyük BES dağıtım kanallarından biri olan bankalar tarafından yapılan reklam kampanyaları ile kişilerdeki farkındalık oldukça arttı; bu da 2013 yılının ilk çeyrek sektör rakamlarına yansıdı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında yeni BES sözleşme adetlerinde 3 kata yakın bir artış var diyebiliriz.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BES'te herkese yeni fırsat var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN