Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Has'tan Cibali'ye iş'sel dönüşüm

Giriş Tarihi: 20.4.2013

Kadir Has Üniversitesi, İstanbul'un suç oranı yüksek semti Cibali'de istihdama el attı. İŞKUR'la yeni bir projeye başlayan kurum, gençleri meslek sahibi yaparak iş hayatına kazandıracak

İstanbul'un en eski semtlerinden Cibali, son 50 yılda keskin toplumsal değişimlerin adresi oldu. Önceleri gayrimüslüm nüfusun yaşadığı tarihi semt, zamanla Anadolu'nun birçok şehrinden göç almaya başlayınca sosyo-kültürel durumu da farklılaştı. İşsizlik, düşük gelir ve eğitim düzeyiyle bölgede özellikle gençlerin suça katılım oranı hızla yükselince semtin imajı da eski günlerini aratır oldu. Eksi Cibali Tekel Fabrikası'nın yerine yapılan dev bir eğitim kampusu kuran Kadir Has Üniversitesi, 2010'dan bu yana bölgedeki sorunlarla yakından ilgileniyor. Kampusun kapılarını sonuna kadar bölge sakinlerine açtıklarını belirten Rektör Prof. Dr. Mustafa Aydın, öğrencileri de dahil ettikleri birçok sosyal sorumluluk projesine imza attıklarını vurguluyor. Aydın, ilk projeleri Komşuluk Hakkı projesi kapsamında bölgedeki imam, öğretmen, muhtar, esnafın da dahil edildiği bir "paydaş kurulu" oluşturduklarını söylüyor. 20 kişilik grup, ayda bir kez toplanarak ihtiyaçları ve çözüm yollarını belirliyor. Çalışmalara Fatih Belediyesi ve Emniyet Amirliği de eşlik ediyor.

İŞKUR'DAN MESLEK PROJESİ
Mustafa Aydın, Cibalili gençlerin bir amaca sahip olması gerektiğini düşünüyor. Bu nedenle geçen yıl ilk kez İŞKUR'la başlattıkları meslek projesini bu yıl Cibali sakinlerine yönelik yapacaklar. Aydın, "İŞKUR'un belirlediği alanlarda mesleki eğitim vereceğiz. Katılanlara günlük 20 TL, bitirdikten 6 ay sonra da iş garantisi sunuluyor. Bunun etkileyici olacağını düşünüyoruz. Mahalledeki imam, esnaf ve diğer etkili kişiler işsizleri kurslara katılmaya davet edecek" diyor.

BU YIL 30 BİN TL İÇİN KOŞULACAK
Geçen yıl İyiliğe Koşu projesiyle özel sektör, öğrenciler ve üniversite çalışanlarının katıldığı bir maraton düzenlediklerini anlatan Rektör Mustafa Aydın, her koşucunun bağış topladığını ve bunlarla mahalledeki ihtiyaçların giderildiğini söyldi. Maratonda 15 bin TL toplanmış. Bir bu kadar paranın da üniversite yönetimi tarafından eklendiğini söyleyen Aydın, bununla engelli çocukların eğitimi, cami tamirleri gibi projeler yaptıklarını anlatıyor. Mayısta yapılacak ikinci koşuda hedef 30 bin TL toplanması. Toplamda 60 bin liralık proje adresini bulmayı bekliyor.

ÇOCUKLARA ETÜT DESTEĞİ
Kadir Has Üniversitesi öğrencileri de Sosyal Sorumluluk Akademisi çatısı altında Cibali halkıyla kol kola girmiş durumda. İlkokul öğrencilerine akşamları ödev ve ünite çalışmalarıyla ilgili destek veren üniversiteliler, bu yıl yeni okullarla anlaşmaya hazırlanıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Has'tan Cibali'ye iş'sel dönüşüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN