Havalimanına kuş ayarı

İstanbul'a yapılacak 3'üncü havalimanına kuş ayarı yapıldı. Uçağı tehlikeye atmamak ve kuşlara zarar vermemek için göç yolları konusunda detaylı çalışma planlanıyor

Giriş Tarihi: 21.4.2013
İstanbul'a yapılacak 3'üncü havalimanına kuş ayarı yapıldı. Bu kapsamda uçakların seyrini etkileyen kuşların göç yolları ve sayımları için özel çalışma yapılacak. Yeni havalimanı için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu tamamlandı. Havalimanının yapılacağı noktada göçmen kuşların rotaları ve türleri belirlendi.

TEHLİKE YARATIYOR

Uçakların inişe geçtiği sırada kuşlara çarptığı, bu nedenle hem kuşların zarar gördüğü hem de uçakların tehlikeye girdiği belirtildi. Yeni havalimanında kuş-uçak çarpışmaları konusunda gündeme gelebilecek riskler belirlenerek, analiz çalışması yapılması kararlaştırıldı. Buna göre, uçakların korkulu rüyası kuş çarpmalarına karşı özel bir çalışma yapılacak. ÇED raporunda kuşların havalimanı bölgelerine hangi sebeplerden gittiği de belirtildi. Kuşların havalimanları etrafında dolaşmalarının engellenmesi için alınması gereken önlemler de tespit edildi.

Günde 411 bin yolcu kullanacak
Yılda 150 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyüğü olarak hizmet verecek olan havalimanında aynı anda 3 uçak iniş-kalkış yapabilecek. Günde 411 bin yolcunun kullanabileceği alanda, saatte tam 57 uçak havalanabilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havalimanına kuş ayarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN