Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İrlanda'da özel hayata müdahale

Giriş Tarihi: 21.4.2013

İrlandalılar'ın sosyal hayatına tırpan geldi. Vatandaşlar artık istedikleri her maça gidemeyecek, tatillerini de bir başka bahara erteleyecek

Küresel ekonomik krizden ağır yara alan İrlanda'da sosyal hayata tırpan geliyor. Mortgage ödemelerinde zorluk yaşayan vatandaşlara eğitimden tatile, uydu kanallarından otomobile kadar birçok konuda kanunla yasak getiriliyor. Dublin Hükümeti'nin kurduğu İflas Hizmeti'nin Müdürü Lorcan O'Connor'un tanıttığı yeni yapılanmayla İrlanda'da aylık harcamalara limit geldi. Yeni yapılanmayla artık borçlu İrlandalılar yemek için aylık 247.04 euro harcayabilecek. Isıtma giderleri için 57.31 euroluk üst limit belirlendi. Yeni sistemde spor, sinema gibi etkinlikler için getirilen harcama bütçesi ise aylık 125.97 euro oldu.

TATİL BİR BAŞKA BAHARA
Borçlu İrlandalılar özel sağlık sigortaları yapamayacak. Şehirden uzakta yaşayan ya da toplu taşıma olmayan bölgelerde olanların dışındakiler otomobillerinden vazgeçecek. Yurtdışı tatilini ertelemek zorunda kalacak olan İrlandalılar çocuklarını özel okullarda da okutamayacak. Yapılan incelemelerde 120 bin İrlandalı'nın mortgage borçlarını 90 gündür ödeyemediği, 100 bin borçlunun ise yeniden yapılanmaya gittiği ortaya çıktı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İrlanda'da özel hayata müdahale
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN