ANKA ve Altay’a 2 milyar dolarlık talep

Giriş Tarihi: 22.4.2013 11:06 Güncelleme Tarihi: 22.4.2013 11:13

Ankara’da üst düzey kabul gören Suudi generalin, 2 milyar $’lık silah alımı için Türkiye’ye geldiği öğrenildi.

Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Bin Abdullah Al Gobail, geçtiğimiz hafta Ankara'ya yaptığı resmi ziyarette, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in yanı sıra, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edildi. Gobail'in bu kadar yüksek seviyede kabul görmesinin ardından ise 2 milyar dolarlık silah satışı çıktı. Türkiye'nin, Suudi Arabistan'a, milli insansız hava aracı "ANKA" ile milli tankı "ALTAY"ı satmak için sözleşme görüşmeleri yürüttüğü öğrenildi.


BÜYÜK ANLAŞMA

Vatan gazetesinden Levent İçgen'in haberine göre; TSK için üretilen ve ocak ayında uçuş testleri tamamlanarak, seri üretime geçilme aşamasına gelen ANKA'ya, Suudi Arabistan'ın ilgi gösterdiği ortaya çıktı. 200 kilometrelik link menziline ve 18 saat uçuş kapasitesine sahip olan ANKA, görüşmelerde bir pürüz çıkmaması halinde Suudi Arabistan ordusu için de üretilecek.


1 MİLYAR DOLAR AYRILDI

Suudi Arabistan'ın ilgilendiği diğer proje de milli tank "ALTAY" oldu. 1 milyar dolar ar-ge kaynağı ayrılan ALTAY, 60 ton ağırlığında. İlk etapta 250 adet üretilmesi planlanan tankın birim maliyetinin 5,4 milyon dolar olması tahmin ediliyor. Suudiler'in elindeki ABD yapımı "Abrams" tanklarının birim maliyeti ise 8,58 milyon dolar. Bu yüzden, Suudi Arabistan'ın ALTAY'ı tercih etmesi bekleniyor.

Kaynak: Vatan
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ANKA ve Altay’a 2 milyar dolarlık talep
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN