Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Durgunluk kemer gevşetti

Borç krizinden kemer sıkarak kurtulmaya çalışan Avrupa, yelkenleri suya indiriyor. AB Ekonomi Komiseri Rehn, büyüme endişeleri nedeniyle Avrupa'daki önlemleri gevşeteceklerini söyledi

Giriş Tarihi: 22.4.2013
Kemer sıkma önlemleri alarak borç krizini aşmaya çalışan Avrupa gevşemeye başladı. Borçları azaltma yönünde atılan adımlar büyümeyi engelleyince Avrupa'da kemer sıkma politikalarında yumuşama sinyalleri gelmeye başladı. Avrupa Birliği Ekonomi ve Parasal İlişkiler Komiseri Olli Rehn Avrupa'nın küçülme ve deflasyon tehdidi nedeniyle kemer sıkma önlemlerini yavaşlatabileceğini söyledi. G20 ülkeleri arasında borçları azaltma konusunda bir anlaşmaya varılırken açıklanan bu politika tartışmaları da beraberinde getirdi. Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) Euro Bölgesi hükümetlerine zaman kazandırdığını da söyleyen Rehn, kamu finansmanında piyasalara bir rahatlığın geldiğini de iddia etti. Son ihalede İspanya'nın borçlanmasının 2010'dan bu yana en düşük düzeye geldiğini hatırlatan Rehn, bölgeyi durgunluktan çıkaracak adımların da atılacağını belirtti. Avrupa'da bütçe açıkları 2012'de bir önceki yılki yüzde 4.2'lik seviyeden GSYH'nin yüzde 3.5'ine düşürülse de Maastrticht kriterlerinin üstünde. 2013 hedefi ise açıkları yüzde 2.8'e çekmek.

IMF REÇETESİNİ DEĞİŞTİRDİ
Eski Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu üyesi Lorenzo Bini Smaghi'nin 'ECB parasal genişlemeye gidecek ve euroyu zayıflatacak' iddiası da gözleri IMF'ye çevirdi. Geçmişte ve bugün de bazı ülkelerde katı kemer sıkma politikaları güderek sosyal patlamalara neden olan IMF'nin bu plana ses çıkarmaması dikkat çekti.

Yunanistan
Toplam 240 milyar euroluk iki yardım aldı. Hükümet harcamalarını (200 milyon euro), kamu yatırımlarını (yıllık 400 milyon euro) ve kamu işe alımlarını (yüzde 90) kısma gibi bir çok söz verdi.

İtalya
Eylül 2011'de 48 milyar euroluk kemer sıkma önlemleri açıkladı. Aralıkta 20 milyar euroluk yeni bir paket açıkladı. Vergilerde 5 milyar euro artış sözü verdi.

Portekiz
Troyka'dan 78 milyar euro yardım aldı. Ekstra primlerin azaltılacağı sözünü verdi. KDV'yi ve kurumlar vergisini artırdı.

İrlanda
2010'da 85 milyar euro aldı. Kamu harcamalarını (10 milyar euro), asgari ücreti (7.65 euro), kamu personelini (24.750 kişi) azaltma sözü verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Durgunluk kemer gevşetti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN