Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Almanlar'a asfalt teknolojisi sattı

Dünyanın ilk tozsuz asfalt fabrikasını geliştiren Bursalı E-MAK, Almanya'ya 3 milyon euroluk fabrika satmayı başardı. Hedefte bu teknolojiyi dünyaya açmak var

Giriş Tarihi: 23.4.2013
Bursalı E-MAK, otobanlarıyla ünlü Almanya'ya asfalt teknolojisi satmayı başardı. Şu anda dünya E-MAK'ın geliştirdiği ve kendi alanında ilk olan tozsuz asfalt teknolojisini konuşuyor. Endüstri olimpiyatı olarak da adlandırılan BAUMA 2013'e katılan şirket, ziyaretçi akınına uğradı. Alman AMW-HTV GmbH, 60 TIR'la taşınabilen asfalt makinesini sipariş eden ilk firma oldu. 3 milyon euroya satılan makinenin en önemli özelliği üretim sırasında oluşan toz sorununu tamamen çözmesi.

TARİHTE BİR İLK

Makine, yeni bir donanımla oluşan tozun havaya karışmasını engelleyip, özel cihazlarda hapsediyor. Burada biriken toz ise çimento sanayiinde kullanılarak ekonomiye geri kazandırılıyor. E-MAK bünyesinde yürütülen fuar çalışmalarını değerlendiren Simge Group Başkanı Nezir Gencer, "2 ayrı model asfalt fabrikasından birini Avrupa'ya ihraç etmeyi başardık. Fabrikanın tasarımı ve lisans hakları bize ait. 200 ton saat kapasiteli asfalt ve geri dönüşüm fabrikasını Almanlar'a sattık. Bu çapta bir teknolojinin Türkiye'den Almanya'ya ihraç edilmesi her iki ülke için de tarihte bir ilk oldu" dedi.

FUARA 1.2 MİL YON EURO HARCADI
Gencer, 1.2 milyon euro harcamayla katıldıkları fuarın Türkiye adına bir gurur kaynağı olduğunu söyledi. Gencer, bu teknolojiyi Rusya, Türk Cumhuriyetleri, Nijerya, Avrupa, Orta ve Kuzey Afrika ve Ortadoğu'ya ihraç ettiklerini kaydetti. Ankara'da 37 bin metrekarelik yeni bir fabrika satın aldıklarını da açıklayan Gencer, 2016'da ciro hedeflerinin 250 milyon dolar olduğunu söyledi.

TESLİM TÖRENİNE BAKAN DA KATILDI
E-MAK teknolojisinin teslim töreni Ulaştırma Denizcilik ve Habercilik Bakanı Binali Yıldırım, E-MAK Yönetim Kurulu Başkanı Nezir Gencer ve AMW-HTV firmasının sahibi Peter Stamer'in katılımıyla fuar alanında gerçekleştirildi. Üç yılda bir Almanya'nın Münih şehrinde gerçekleşen uluslararası İnşaat ve Maden Makineleri Fuarı (BAUMA) 2013, bu yıl 15-21 Nisan 2013 arasında düzenlendi.

FUARA 124 TÜRK FİRMA KATILDI
BAUMA 2013 fuarına, 124'ü Türk olmak üzere toplam 4 bin 500 firmanın katıldı. Çeşitli ülkelerden gelen 750 bin ziyaretçi sektördeki yeni teknolojileri görme fırsatı buldu.

TESLİM TÖRENİNE BAKAN DA KATILDI
E-MAK teknolojisinin teslim töreni Ulaştırma Denizcilik ve Habercilik Bakanı Binali Yıldırım, E-MAK Yönetim Kurulu Başkanı Nezir Gencer ve AMW-HTV firmasının sahibi Peter Stamer'in katılımıyla fuar alanında gerçekleştirildi. Üç yılda bir Almanya'nın Münih şehrinde gerçekleşen uluslararası İnşaat ve Maden Makineleri Fuarı (BAUMA) 2013, bu yıl 15-21 Nisan 2013 arasında düzenlendi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanlar'a asfalt teknolojisi sattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN