Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çağlayan: Gölge etme başkası yapar

Bakan Çağlayan, yerli otomobil "ticari intihardır" diyen Mustafa Koç'a Londra'dan yüklendi: "Gölge etme yeter. Senden başka yatırım yapacak firmalar var"

Giriş Tarihi: 24.4.2013
Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç'un yerli otomobil üretimi için "ticari intihardır" değerlendirmesinin yankıları sürüyor. Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Londra'da bulunan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Gölge etme, sektörün diğer oyuncularının önünü tıkama, moralini bozma. Senden başka Türkiye'de yatırım yapacak, yatırım düşünen firmalar var" diyerek tepkisini sürdürdü.

ABD İLE STA ÖNEMLİ

Londra Borsası'nın açılışının ardından Brüksel'de düzenlenen ESE 2013 Avrupa Su Ürünleri Fuarı'na (European Seafood Exposition) katılan Bakan Çağlayan, Türk reyonlarını ziyaret etti. Dünyada 120 milyar dolar olan deniz ürünleri ihracat hacminin Türkiye'de 446 milyon dolar olduğunu hatırlatan Çağlayan, 2023 hedefleri için bu rakamın daha ileri taşınması gerektiğini söyledi. Bakan Çağlayan, 1 Ocak 1996'da Avrupa Birliği (AB) ile imzalanan Gümrük Birliği anlaşmasının bugün Türkiye'nin dış ticaretine zarar verdiğini de vurguladı. AB'yi ikiyüzlü olmakla suçlayan Çağlayan, Türkiye'nin AB'ye değil, AB'nin Türkiye'ye muhtaç olduğunu dile getirdi. AB'nin ABD ile Serbest Ticaret Anlaşması (STA) yapmak üzere görüşmeler sürdürdüğünü vurgulayan Çağlayan, "Anlaşma hayata geçerse AB ile olan Gümrük Birliği anlaşması gereği ABD malları Türkiye'ye gümrüksüz girecek. Türkiye ABD'ye 5.6 milyar dolarlık ihracat yaparken 14.1 milyar dolar da ithalat yapıyor. Bu anlaşma olursa tablo daha da olumsuzlaşır" dedi.

6 yıldır maaşım burslara gidiyor
Bakan Zafer Çağlayan 6 yıldır milletvekili maaşına dokunmadığını belirterek, "Benim maaşımın tamamı bursa gider" dedi. Muş'a gittiğinde her yıl 150-200 gencin kendisinden burs konusunda yardım istediğini anlatan Çağlayan, "Kendilerine destek veriyorum ve bunu da büyük bir keyifle yapıyorum. Geçmişte ben de çok zorluklarla okudum" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çağlayan: Gölge etme başkası yapar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN