Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Silueti bozanların işi zor

Giriş Tarihi: 25.4.2013 11:20 Güncelleme Tarihi: 25.4.2013 12:57

Avukat Gökdemir'in açtığı davada bilirkişiden Sultanahmet'in minareleri arasına giren gökdelenler için çok sert rapor çıktı. Gökdelenler mahkeme kararıyla tıraşlanabilir.

Zeytinburnu Kazlıçeşme de yükselirken İstanbul'un asırlık tarihi siluetini bozan 3 gökdelen ile ilgili İstanbul 4. İdare Mahkemesi'nde açılan davada bilirkişiden zehir zemberek bir rapor çıktı.

Mimar İhsan Sarı, Doç. Dr. Darçın Akın, Prof. Dr. Can Binan, Doç. Dr. Mehmet Küçükmehmetoğlu, Mimar Mehmet Kaya tarafından hazırlanan bilirkişi raporu 38 sayfadan oluşuyor.

Radikal'in haberine göre; Raporda gökdelenlerle ilgili olarak 'Daha önce 1 olan emsalin 2.5' a çıkarılarak İmar Yasası'na aykırı hareket edildiği; (inşaatın) Dünya Miras Alanı Tampon Bölgesi sınırı içinde yer aldığı; bu sınır içinde Güney-Batı yönünde bulunan 'bakı noktası'nın kapsadığı İstanbul Kara Surlarının siluet içinde kaldığı, (inşaatın) İstanbul'un tarihi siluetini olumsuz etkileyerek kamu yararı taşımadığı'' sonuçlarına varıldı.

Mahkeme ruhsat iptaline karar verirse bu İBB'ye yıkım hakkını veriyor. Bu durumda mal sahibinin tazminatı ödemek kaydıyla gökdelenler tıraşlanabilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Silueti bozanların işi zor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN