Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sanalistanbul.com

İstanbul, Los Angeles ve Singapur'dan sonra sanal dünyanın 3'üncü merkezi oldu. ICANN koordinasyon merkezi yatırımı için İstanbul'u seçti. Böylece sanal dünyada güneş hiç batmayacak

Giriş Tarihi: 26.4.2013
İstanbul sanal dünyanın üç kutbundan biri oldu. İnternet alan adı konusunda dünya çapında otorite merkezi olan İnternet Tahsisli Adları ve Sayıları Kurumu (ICANN), Türkiye'yi sanal alemin merkezi yapacak bir yatırım kararı aldı. ICANN, İstanbul'da Singapur ve Los Angeles'tan sonra dünya çapında 3'üncü İnternet Yönetim Merkezi'ni kuracak. İstanbul tüm Avrupa, Karadeniz Hazar Bölgesi, Ortadoğu ve Afrika'ya hizmet verecek. İnternet trafiği Los Angeles'ta çalışma saati bitince, İstanbul, daha sonra da Singapur'dan yönetilecek. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "Bu yatırım Türkiye'nin internet altyapısı, insan gücü ve internetin ABD'nin malı olmadığını gösterdi" dedi.

İSTANBUL ÖNEMLİ MERKEZ
İstanbul' un seçilmesinde birçok etkenin rol aldığını anlatan ICANN Başkanı ve CEO'su Fadi Chehade ise "Türkiye internetin gelişimi ve genişlemesinde büyük bir etkiye sahip" diye konuştu.

BAŞKA YATIRIMLARI DA TETİKLER
İnternetin yönetimi konusundaki İstanbul'a kurulacak olan bu dev yönetim tesisinin, veri ve çağrı merkezi yatırımlarını da tetiklemesi bekleniyor. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Türkiye, ICANN yatırımı sayesinde, dünyanın önde gelen teknoloji ve internet firmalarının rotasına girecektir" diye konuştu.

GENÇLERE İŞ KAPISI AÇILIYOR
Yönetim merkezinin Türkiye'de kurulacak olması, genç, dinamik ve eğitimli işgücüne yeni bir çalışma alanı yaratacak. Bu yatırım, internet stratejileri ve siber güvenlik açısından da önem taşıyor. Yatırım, internet yönetimi otoritelerinin Türkiye'ye duyulan güvenin bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

AVRUPA TÜRKİYE'NİN KAPISINI ÇALACAK
İnternet politikalarının belirlenmesinde Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgelerinin irtibat noktası İstanbul olacak. Örneğin Avrupa Birliği, internetin işleyişi konusundaki bir sorunu çözmek veya talep ettiği bir uygulamayı elde edebilmek için İstanbul'a başvuracak.

UZMAN YETİŞTİRECEK
Los Angeles'ta olan tüm sistemler, İstanbul'da da bulunacak. Yerli uzmanlar yetiştikçe merkez, Türkler tarafından yönetilecek ve teknik olarak idare edecek. İnternet trafiğinin desteği, güvenliği, bakımı ve koordinasyonu üç merkeze eşit dağıtılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
sanalistanbul.com
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN