Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çantacılarda pazartesi sendromu

Giriş Tarihi: 28.4.2013

Lisans aldığı halde yatırım yapmayan enerji sektörünün çantacılarını 'pazartesi sendromu' bekliyor. 150 milyar dolarlık 2 bin 350 proje için son gün 30 Nisan

Enerji sektörü için 30 Nisan günü büyük önem taşıyor. Çünkü aldıkları elektrik üretim lisanslarını yatırım yapmak yerine işadamlarına fahiş bedellerle satmaya çalışan çantacılara pazartesi gününe kadar süre tanındı. 150 bin MW'lık üretim lisansı alanlar, yatırım yapmadıkları takdirde hem teminatlarını kaybedecek hem de 3 yıl sektörden men cezası alacak. 150 milyar doları bulan yaklaşık 2 bin 350 projeden şu ana kadar sadece 95 tanesi yatırıma başlarken, geri kalanlar ise herhangi bir adım atmadı. Yapılmayan elektrik yatırımları için de son gün 30 Nisan olarak belirlendi. Bu konudaki ilk uyarı ise Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş'tan geldi.

SON ÇIKIŞ

Hasan Köktaş, "Lisans alıp elektrik üretimi yatırımı yapmaya niyeti olmayan şirketlerin herhangi bir yaptırımla karşılaşmadan, teminatını alıp piyasadan çıkmaları için son tarih pazartesi" diye konuştu. Köktaş, pazartesi gününün aynı zamanda 'köprüden önceki son çıkış' olduğunu belirterek, "Bunu yapmayanlara lisans iptali ve piyasa yasakları geliyor. Hesaplarını iyi yapsınlar" uyarısında bulundu.

AĞIR YAPTIRIM GELİYOR
Yeni dönemde çantacılara ağır yaptırımlar uygulanacak. Lisansı iptal edilen bir şirketin yönetim ve denetim kurulunda yer alan isimler ve şirkette yüzde 10'dan fazla pay sahibi olanlar üç yıl boyunca piyasada yasaklı olacak.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çantacılarda pazartesi sendromu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN