Çözüm sürecine Körfez fonu ilgisi

Milyar dolarlık Körfez fonları, çözüm süreciyle oluşan yatırım ikliminin ardından Doğu'yu radarına aldı. SRC Yapı Başkanı Sürücü "Diyarbakır'a yatırım yapacağımızı duyunca ortaklık teklif etmeye başladılar" dedi

Giriş Tarihi: 28.4.2013
Çözüm süreci sonrasında, potansiyeli önceden görerek Doğu'da yatırıma karar veren firmalara yabancı fonlar talip oldu. Diyarbakır, Mardin, Batman, Şanlıurfa gibi illere yeni yatırım yapmak üzere olanlara, Körfez ülkelerinden ve AB'den büyük firmalar ya da fonlar, ortaklık ve satın alma teklifinde bulunuyor. Türkiye'nin en büyük duş sistemleri ve küvet üreticisi SRC Yapı da Diyarbakır'da fabrika yatırımı yapmak isteyince çok sayıda ortaklık teklifi almaya başladı.

KÖRFEZ İLGİSİ

Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Sürücü, çözüm süreciyle bölgeden gelen taleplere yetişemediklerini, her gün mal sevkıyatı yaptıklarını söyledi. İşadamı Sürücü, ilk etapta 50 kişinin çalışacağı bir montaj tesisi kuracaklarını belirterek, şu bilgileri verdi: "Diyarbakır'da da 5 milyon dolarlık yatırım düşünüyoruz. Körfez fonları şirketimizi tamamen almak istiyor. Batılı büyük şirketler de ortaklık teklifinde bulundu."

ÇÖZÜM BÖLGEDEN SİPARİŞİ ARTIRDI
AK Parti Hükümeti'nin başlattığı çözüm sürecinin ekonomiye yansımalarının anında görüldüğünü söyleyen Abdurrahman Sürücü, bölgeden gelen siparişlere yetişemediklerini vurguladı. İşlerin artmasıyla bir bölge müdürü atadıklarını da belirten işadamı, "Şu anda Diyarbakır başta olmak üzere gelen talebe yetişemiyoruz. Yatırım kararını da bu yüzden aldık. 1 aylık üretimimiz siparişler sayesinde doldu. Bu nedenle kapasiteyi de artıracağız" dedi. İnşaat sektörünün canlanmasıyla kendilerinin de yeni yatırımlara yöneldiğini belirten Sürücü, markalı konut projelerine teklifler götürdüklerini ve Egeyapı'nın Batışehir projesindeki tüm duş kabinlerini kendilerinin yaptığını vurguladı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çözüm sürecine Körfez fonu ilgisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN