Doğu'ya topyekûn yatırım bekliyorum

Genel Kurulu'na katılan Başbakan Erdoğan'dan işveren örgütlerine Doğu'ya topyekun yatırım çağrısı geldi. Başbakan, "Elinizi ve gövdenizi taşın altına koyun" diye seslendi

Giriş Tarihi: 28.4.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çözüm süreci kapsamında tüm işveren örgütlerine Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'nde yatırım çağrısı yaptı. İşadamlarına "Elinizi ve gövdenizi taşın altına koyun" diye seslenen Erdoğan, "'ıyla, TUSKON'uyla, TÜMSİAD'ıyla, ASKON'uyla, TÜSİAD'ıyla hep birlikte, bu ülkede Güneydoğu'ya, Doğu'ya artık işverenin yatırımlarını yapması gerekir. Oralarda fabrikaların bacaları tütmeye başlasın, oralarda istihdam artmaya başlasın, göreceksiniz ki artık bu çözüm süreci ve bahar havası kalıcı hale getlecektir" dedi. Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen 22. MÜSİAD Olağan Genel Kurulu'na katılan Başbakan bölgedeki işsizliği, yoksulluğu azaltmak suretiyle Türkiye ekonomisinin yeni baştan inşa edilmesi gerektiğini vurguladı. "Sosyal sorumluluk dediğimiz vazifeyi daha samimi, daha kararlı, daha kapsamlı şekilde 780 bin kilometrekarelik vatan topraklarının her köşesine ulaştırmakla mükellefiz" diyen Erdoğan, şöyle konuştu: "Sosyal sorumluluk, sadece üç-beş öğrenciye burs vermekten ibaret olamaz. Sosyal sorumluluk, sadece Ramazan'da gıda paketleri dağıtmaktan ibaret olamaz. Artık yoksulluk ve işsizlikle mücadelede, dayanışma ve paylaşma mücadelesinde, daha geniş bir perspektifle, daha kapsamlı, daha kalıcı çalışmalara yönelmek zorundayız."

TEŞVİK ÇARKINI KIRDIK

Erdoğan, kendi iktidarlarında devlet imkânıyla büyümeyi bitirdiklerini de anlattı. Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: "Bu ülkede, ne yazık ki, herhangi bir mesele karşısında, ülkesini, milletini, devletini değil, en önce kendi çıkarlarını, cebini ve kasasını düşünen nicelerine şahit olduk. Devletin imkânlarıyla bu ülkede ayakta kalanları çok iyi biliriz, çok iyi tanırız. Hele hele bu makama geldikten sonra çok daha iyi tanıdık. Kimler nasıl bu ülkede bir şeylerin sahibi olmuş, çok daha iyi tanıdık." MÜSİAD üyelerine de seslenen Erdoğan, "Bu çarka, bu işleyişe çomak soktunuz. Bugüne kadar onlar yedi, bundan sonra biz yiyeceğiz diyerek ortaya çıkmadınız" diye konuştu.

BÖLGEDE BÜYÜK İMKâNLAR VAR
Başbakan Erdoğan, hükümet olarak Doğu'ya yapılacak yatırımlara her türlü desteği vereceklerini söyledi. "Buralar en önemli teşvik bölgesi, büyük imkanlar var" diyen Erdoğan şöyle devam etti: "Bölgede yapılacak yatırımlar büyük önem taşıyor. Bütün işadamlarının büyük sorumluluğu var. Biz de teşvikler yoluyla her türlü desteği vereceğiz."

MÜSİAD YATIRIM ARAYIŞINDA
Başbakan Erdoğan, bu sürecin hızlı ilerlemesi ve kalıcı olabilmesi için sadece MÜSİAD'ın değil diğer işveren ve işçi örgütleriyle birlikte tüm sivil toplum örgütlerinin samimi gayret göstermesinin en büyük arzusu olduğunu söyledi. Başbakan, "MÜSİAD üyelerinin şimdiden Doğu, Güneydoğu'da yatırım imkânlarını araştırdıklarını duyuyor, bundan da büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu ziyaretler daha da artmalı" dedi.

İŞADAMI YATIRIMDA İSTİKRAR İSTER
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, "Çözüm süreci, gelecek ve refah için prangaların sökülüp atılması demektir" dedi. MÜSİAD'ın Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen 22. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Olpak, çözüm sürecine desteklerinin tam olduğunu belirtti. Olpak şunları söyledi: "Son 10 yılda hayata geçirilen önemli reformların arasında özel bir yeri olan çözüm sürecini, medeniyetimizin bize yüklediği tarihi bir sorumluluk olarak görüyoruz. Süreç Türkiye'nin ekonomik gelişimini hızlandıracak bir gelişmedir" diye konuştu. Olpak, ekonomi politikalarına yönelik görüş ve önerilerini de paylaşarak, "Bankacılık sisteminde düzenlemelere ihtiyaç var. Özellikle işletmelerin proje finansmanında daha fazla yer alabilmesi için devlet bankalarının, ticaret bankacılığından çok yatırım bankacılığına yönlendirilmesi gerekir" ifadelerini kullandı.

ÇEKE İTİBAR KAZANDIRIN
Bölgede TL ile ihracatın artması için yapılan çalışmaların önemli olduğuna dikkat çeken Olpak, "Bir taraftan bunu geliştirirken diğer taraftan yurtiçinde yaygın bir şekilde dövizle alışveriş yapıldığını da dikkatlerinize sunuyorum" dedi. Çek Kanunu düzenlemesiyle ilgili olarak da Nail Olpak, "Piyasada çekin itibarsızlaştırılmasının önüne geçilmesi için ciddi bir beklenti olduğunu da belirtmek isterim" uyarısında bulundu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğu'ya topyekûn yatırım bekliyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN