Merkel: Yaşlılara iş bulun

Son günlerde sert kriz reçeteleriyle dikkat çeken Almanya Şansölyesi Angela Merkel, şimdi de yaşlılara el attı. Merkel şirketlere "yaşlıları işe alın" çağrısı yaptı

Giriş Tarihi: 28.4.2013
Son günlerde Euro Bölgesi'ndeki ekonomik krizle ilgili dikkat çekici açıklamalara imza atan Almanya Başbakanı Angela Merkel, şimdi de yaşlı istihdamını gündeme taşıdı. Ülkedeki genç nüfusun azalmasıyla ortaya çıkan kalifiye eleman sorununa Merkel'den ilginç bir çözüm önerisi geldi. Almanya Başbakanı şirketlere, yaşlılara daha fazla istihdam imkânı sağlanması çağrısına bulundu. Merkel ülkede kalifiye elemanlara ihtiyaç duyulduğunu ve yaşlıların gençlerde bulunmayan tecrübeye sahip olduğunu belirtti.

ŞARTLARI İYİLEŞTİRİN
Alman şirketlerinin kalifiye eleman sorununu yabancı istihdamıyla aşmaya çalıştığına vurgu yapan Merkel, "Ekonomide sadece yabancı kalifiye elemanlara ihtiyacımız var ifadelerini duyuyoruz. Bunun yerine yaşlılar için çalışma koşullarını iyileştirin" şeklinde konuştu.

YAŞLI NÜFUS ALMANLAR'A YÜK
Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nün (OECD) yaptığı bir araştırmaya göre Almanya gittikçe yaşlanan nüfusu nedeniyle uzun vadede dünya ekonomisinde etkinliğini Meksika ve Endonezya'nın altına çekme riskiyle karşı karşıya. Örgütün 2060'a ilişkin beklentilerine göre Almanya dünya ekonomisinde 5'incilikten 10'unculuğa düşecek. Son rakamlara göre Almanya hızla azalan doğum oranıyla dünyanın en yaşlı yedinci ülkesi. Yaklaşık 13.5 milyon yaşlının yaşadığı ülkede emeklilerin tecrübesinden yararlanma planları var.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkel: Yaşlılara iş bulun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN