Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bürokratik oligarşi sürecin gerisinde...

Doğu'da çözümle umutlanan işadamları bürokratik oligarşi duvarına çarptı. OSB'ler genişletilmiyor, imza atılmıyor, ruhsat verilmiyor

Giriş Tarihi: 30.4.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Sistem bozuk, umulmadık yerde bürokratik oligarşi karşımıza dikiliyor" diyerek rahatsızlığını dile getirdiği bürokrasi, çözüm süreciyle canlanan ekonomik kalkınmaya da darbe vurmaya başladı. Geleceğe olan inancın artmasıyla yatırım için kolları sıvayan işadamları, zihniyet olarak sürecin çok gerisinde kalan bürokrasiden şikâyetçi. Doğu'da binlerce kişiye iş ve aş yaratacak onay bekleyen yatırımlar, çığ gibi birikmeye başladı. Tekstilden kimyaya, elektronikten tarıma kadar birçok alanda harekete geçen yatırımcılar, Organize Sanayi Bölgeleri'nde (OSB) yer bulamıyor. Çünkü mevcut OSB'lerde yer yok, yenileri için de bürokratik engeller nedeniyle bir türlü ihale sürecine bile geçilemiyor. Bu konudaki en çarpıcı örneklerden biri Batman'da yaşanıyor. Oluşan iyimser iklimin etkisiyle yatırım atağına kalkan şehirde OSB yatırımı tamamlanamadı. Bu nedenle yaklaşık 3 bin kişiye istihdam sağlayacak toplam 1 milyar dolarlık yatırım bekliyor. Aynı durum Diyarbakır için de geçerli. 218 şirket, yatırım yapacakları arazilerle ilgili bürokratik işlemlerin bitmesini bekliyor.

KONTROL EZİYETİ
Şirketler sadece yatırım değil üretim aşamasında engelle karşılaşıyor. Örneğin bilgisayar üreten bir şirketin ürünlerinin ambalajı ve kasası açılarak arama yapılıyor. Bu da ürünün değerinin düşmesine neden oluyor. Bölgedeki tuğla fabrikasına "Gelin üretim için ruhsat alın" çağrısı yapılıyor. Bu arada da fabrikaya kilit vuruluyor. 'Tavşan üretimi ve kesimi' için kurulan tesise, aylardır ruhsat verilmiyor.

Terörü aştık bürokrasiye takıldık
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Remzi Can da bürokratik oligarşiden yakındı. 218 yatırımcı için belirlenen 2 bin 300 dönümlük araziye 6 aydır onay çıkmadığını söyleyen Can, şunları anlattı: "İlgili bakanlar onay verdi. Ama bürokrasiye takıldık. Arazide kullanılmayan boş petrol kuyuları var. Bürokratların yazışmaları bir türlü bitmiyor. Yatırımcıların vazgeçmesinden korkuyorum. Tek amacımız işsizliği düşürmek. Bu yatırımlar devreye girerse 2-3 bin kişi iş bulacak."

'İmza atma, sıkıntı yaşama'
Türkiye Genç İşadamları Derneği Başkanı Ali Yücelen de, bürokratik sıkıntının Türkiye'nin her yerinde görüldüğünü belirtti. Yücelen "Birçok üyemiz yatırımdan vazgeçiyor. Çünkü son aşamaya gelene kadar istenen imzalar yatırımcıyı bezdiriyor. Hükümet, bürokrasiyi azaltacak önlemler alıyor ancak bunun bürokratlara anlatılması şart. Yeni dönem bürokratların çoğu hızlı çalışıyor. Ancak belli bir kesim 'imza atmayayım, başım ağrımasın' diye düşünüyor" diye konuştu.

Batman'da 110 proje 3 bin istihdam
Bugüne kadar adı terörle anılan ve çözüm süreciyle birlikte yatırım atağına kalkan Batman OSB'nin Genel Müdürü Zeynep Akbel, bölgede oluşan iyimser havanın ardından ilk somut adımın İzmirli Üniteks'ten geldiğini söyledi. Şirket 400 kişiye istihdam yaratacak olan bir tekstil fabrikası için arazi almış. Akbel "Bunun gibi 110 yatırımcı daha var. Yaratılacak istihdam 3 bine ulaşır. Talepler üzerine OSB'de hemen 4'üncü etap yatırımına başladık. Yeni etap ihalesini bekliyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bürokratik oligarşi sürecin gerisinde...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN