Esnafın faizi yüzde 4

Başbakan Erdoğan'dan esnafa faiz indirimi müjdesi geldi. Bir yıllık vadelerde kredi faizleri yüzde 4'e, daha uzun vadede ise 5'e çekildi

Giriş Tarihi: 1.5.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, esnafa can suyu gibi gelecek kredi faizi indirimi müjdesi verdi. Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği'nin (TESKOMB) bilgilendirme toplantısında konuşan Erdoğan, "Bugünden itibaren esnafımızın Halkbank'tan kullanacağı kredilerin faizlerini düşürüyoruz" dedi. Başbakan, bir yıla kadar vadeli esnaf kredisi faizinin yüzde 6.5'ten 4'e, bir yıldan uzun vadelilerde ise yüzde 7.8'den 5'e indirildiğini açıkladı. Aradaki fark Hazine tarafından karşılanacak. Erdoğan, Halkbank'ın aldığı 'istihbarat ücretleri'nin de kaldırıldığını müjdeledi. Açıklamaları esnaf tarafından uzun süre alkışlarla karşılanan Başbakan Erdoğan, 2001'de zarar ettiği için Halkbank'ın kapatılmasının dahi gündeme geldiğini hatırlattı.

HALKBANK'A KİLİT VURACAKLARDI

Başbakan, şöyle devam etti: "Kapısına kilit vurulması planlanan Halkbank'a bugün 13.5 milyar dolar piyasa değeri biçiliyor. IMF'nin baskısıyla 2001'de bankanın 353 şubesi kapatılmıştı. Şimdi ihtiyaçtan yılda 50 yeni şube açılıyor. Bizden önce 11 milyar görev zararı olan Halkbank, 2003'ten beri Hazine'ye 15 milyar lira kaynak aktardı. Esnaf ve sanatkârların 2002'de kredi ve kefaletlerinin tutarı 153 milyon liraydı. Bu rakam son bir yılda 7.5 milyara ulaştı. Bankadan kredi kullanan esnaf sayısı 10 yıl önce 38 bindi, şimdi 260 bine çıktı."

Çözüm sürecine katkı sunun
Başbakan Erdoğan, konuşmasında esnaf kültürünün temeli olan ahilik teşkilatına vurgu yaptı. Erdoğan, "Ahilik kardeşlik demektir. Çözüm sürecine ahilerimizin de katkıda bulunmasını diliyorum. Hangi partiye oy verirse versin her esnaf, ahiliğe sahip çıkmalıdır" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esnafın faizi yüzde 4
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN