Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Vergi affı söz konusu değil"

Giriş Tarihi: 1.5.2013

Maliye Bakanı Şimşek, yeni bir vergi affının planlanmadığını söyledi. Bakan Şimşek, "Varlık barışıyla yurtdışına çıkan parayı getirmek istiyoruz" dedi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, varlık barışının ardından gündeme gelen "vergide de barış olacak" söylentilerine son noktayı koydu. Şimşek, şu anda hiçbir şekilde içeriye dönük bir vergi yapılandırma ve affının gündemlerinde olmadığını bildirdi. Varlık barışıyla amaçlarının, vatandaşların çeşitli kaygılarla yurtdışına çıkardıkları paraları Türkiye ekonomisine kazandırmak olduğunu vurgulayan Şimşek, "Bu paraların çoğu, şu an çok düşük getirisi olan ülkelerde. Vatandaşlarımızın bu kaynakları Türkiye'de değerlendirmeleri için her türlü ortam var" dedi.

Kira gelirİ 3.6 milyara ulaştı
Şimşek, önceden hazırlanmış kira beyanname sistemiyle 2 yılda mükellef sayısının 2'ye katlandığını belirtti. Şimşek, "Kira geliri Mart 2013'te yüzde 65 artarak 26 milyar TL'yi aştı. Kira gelirleri vergi tutarı ise 3.6 milyara ulaştı" diye konuştu.

Düşük beyanda inceleme başlıyor
Şimşek, ithal araçlar konusundaki istismarlarla ilgili Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile protokol imzaladıkları bilgisini verdi. Bu kapsamda ithal edilen araçların motor numarası bazında kendilerine bilgi aktarılmaya başlandığını, burada bir sorun olmadığını söyleyen Şimşek, "Önümüzdeki ay itibarıyla düşük beyanda bulunan mükelleflerin beyannamelerini incelemeye alıyoruz" diye konuştu. Daha önce de 300 bine yakın lüks araç satışını incelemeye aldıklarını aktaran Şimşek, bu yönde bir başarının söz konusu olduğunu ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Vergi affı söz konusu değil"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN