Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halkbank'tan kadın girişimciye ekstra destek

Giriş Tarihi: 2.5.2013 16:32 Güncelleme Tarihi: 2.5.2013 17:50

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Halkbank'ın kadınlara pozitif ayrımcılık yaparak kredi faizlerinde ekstra indirim yapılacağını açıkladı.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, son küresel krizle birlikte artık balıkların bile huyunun değiştiğini belirterek, "Eskiden büyük balık küçük balığı yutardı. Şimdi hızlı balık, yavaş balığı yutuyor. Büyük olmak bir şey ifade etmiyor" dedi.

Çağlayan, Uluslararası Kadın Girişimciler Forumu'nun açılışında yaptığı konuşmada, Küresel Girişimcilik Raporu'na göre Türkiye'deki girişimcilik oranının 2006 yılında yüzde 6,1 olduğunu anımsatarak, bu rakamın 2012 yılında yüzde 12,2'ye çıktığını söyledi.

Türkiye'nin 2023 hedeflerinden bahseden Çağlayan, Türkiye'nin geçen yıl ihracatını dünyada en fazla artıran ikinci ülke olduğunu anımsattı.

Türkiye'ye önümüzdeki 10 yılda 130 milyar dolardan fazla enerji yatırımı yapılacağını aktaran Çağlayan, aynı süreçte bilgi teknolojilerinin alt yapısı için ise 10 milyar dolardan fazla yatırım yapılacağını dile getirdi.

Sadece 3 sektörde Türkiye'ye 250 milyar dolardan fazla yatırım yapılacağını vurgulayan Çağlayan, 29 Ekim'de Başbakan tarafından Marmaray'ın açılışının yapılacağını anımsattı.

Türkiye'de geçen yıl Ar-Ge için yapılan harcamanın 11 milyar lira olduğu bilgisini veren Çağlayan, 2023'te Türkiye'nin 60 milyar dolarlık Ar-Ge harcaması hedefi olduğunu hatırlattı.


"CUMHURİYET TARİHİNİN EN DÜŞÜK ESNAF KREDİSİNİN AÇIKLAMASINI YAPTIK"

Bakan Çağlayan, açılış konuşmasında Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın kadın girişimcilere verdiği kredi müjdesini anımsatarak, bu kredinin bir maliyeti olduğunu söyledi.

Söz konusu kredinin faiziyle ilgili Aslan ile görüştüğünü belirten Çağlayan, "Ortalama faizlerde ne yapacaksın dedim? 'Sayın bakanım bakacağız, üzerinde çalışıyoruz' dedi. Yok, burada somut bir şey söylenmesi lazım. Bakın Cumhuriyet tarihinin en düşük esnaf kredisinin açıklamasını yaptık. Esnaflar yüzde 4 ile borçlanıyor. Aylık değil, yıllık" dedi.

Halkbank Genel Müdürü Aslan'ın kredinin maliyetinin belli olmadığını söylediğini aktaran Çağlayan, sözlerine şöyle devam etti:

"O zaman şu sözü ver dedim; Sen Türkiye'de vermiş olduğun döviz bazlı ve TL bazlı kredilerde uygulamış olduğun faiz her ne ise, tahminim ortalama yüzde 5, yüzde 5 ise, o zaman bende çıkayım diyeyim ki, Süleyman kardeşim bütün kadınların önünde bu konuda senden rica ediyorum, gel burada pozitif ayrımcılık yap, ortalama faizinden döviz bazında 1 puan aşağı ver dedim, Süleyman kabul etti. Değil mi?

Ortalama döviz kredilerindeki faiz ne ise onun 1 puan altında kadın girişimcilerimize, sayın Bakanımıza da söylüyorum, yüzde 1'lik indirim yapacak. Kısa günün karı budur, hayırlı uğurlu olsun."

-"Kapitalizmin tarihi ve talihi değişti"-

Bakan Çağlayan, dünyadaki rekabetin şiddetinin giderek arttığını söyledi.

Rekabetin şartlarının değiştiğini vurgulayan Çağlayan, 2008 yılı öncesindeki dev şirketlerin bir çoğunun bugün artık hatırlanmadığını dile getirdi.

Kapitalizmin tarihinin ve talihinin değiştiğini vurgulayan Çağlayan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu küresel kriz, dünya ekonomisini adeta büyük bir şoka, depreme soktu. Böyle bir ortamda şirketlerin, bireylerin ve yöneticilerin de davranış biçimleri değişti. Bırakın bunları, artık balıkların bile huyu değişti. Eskiden büyük balık küçük balığı yutardı. Şimdi hızlı balık, yavaş balığı yutuyor. Büyük olmak bir şey ifade etmiyor."

Daha sonra Bakan Çağlayan ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Türkiye İhracatçılar (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi'ye, Halkbank Genel Müdürü Aslan'a ve Uluslararası Sivil İnisiyatif Merkezi Başkanı Gülnur Özkaya Hayran'a foruma katkılarından dolayı plaket verdi. Ardından hatıra fotoğrafı çekildi.


HALKBANK'TAN KADIN GİRİŞİMCİLERE KREDİ

Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan ise Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye'de iş gücüne katılan kadınların oranının yüzde 29,3 olduğunu hatırlattı.

Kendi işinde çalışan kadınların oranının ise yüzde 7 olduğunu belirten Aslan, bu oranlara bakıldığında girişimcilik konusunda alınması gereken uzun bir yol olduğunu dile getirdi.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) liderliğinde gerçekleşen küresel girişimcilik araştırmasının Türkiye'deki girişimcilik faaliyetlerinde artış olduğunu gösterdiğini ifade eden Aslan, "Araştırmaya göre, 2010 yılında yüzde 8,6 olan girişimcilik notu 2011 yılında yüzde 11,9'a, 2012'de ise yüzde 12,2'ye yükseldi" dedi.

Bu artışa rağmen girişimcilik faaliyetlerinde bulunan kadınların oranının erkeklerle karşılaştırıldığında çok az olduğunu vurgulayan Aslan, bu nedenle kadınlara sağlanacak destek programlarının önemli olduğuna dikkati çekti.

Aslan, 1994 yılında kadın girişimcilere yönelik ilk bankacılık ürününü Halkbank'ın geliştirdiğini söyleyerek, şunları kaydetti:

"Kadınlara yönelik girişimcilik eğitimi verilmesi konusunda KOSGEB ile bir proje yürütüyoruz. Kadınların fikirlerini hayata geçirmeleri için dijital pazarlama, bilgi teknolojileri gibi konularda eğitimler vermeyi planlıyoruz. Ayrıca bankamızın KOBİ'lere yönelik web sayfasında özel bir bölüm yer almakta ve kadın girişimciler başlığı adı altında bu alanda uygulamaya koyduğumuz kredi eğitim programlarımız hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır. Sizlerin huzurunda bir müjdeyi de vermek istiyorum. Bankamız uluslararası finansal kuruluşlarla ortaklığı kapsamında sadece kadın girişimcilere yönelik olmak üzere Avrupa Konseyi Kalkınma Bankasından 30 milyon avro kredi kullanacağız ve bu krediye sadece kadın girişimcilerimiz için kullandıracağız. Özel koşullarla standart prosedürlerin dışında gerek vadesi gerek faiz oranı kadın girişimcileri memnun edecek düzeyde olacağını belirtmek isterim."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halkbank'tan kadın girişimciye ekstra destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN