Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MSD ve Zentiva’dan üretim ortaklığı

Giriş Tarihi: 2.5.2013 11:06

Dünya sağlık liderlerinden MSD, Sanofi Grubu bünyesinde yer alan ve Avrupa’nın üçüncü büyük ve en hızlı büyüyen jenerik ilaç şirketi olan Zentiva ile yaptığı ortaklık çerçevesinde, ciddi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan merhemin 15’den fazla pazara ihracatı için Türkiye’deki üretim faaliyetlerini büyüteceğini açıkladı.

İki yenilikçi ilaç şirketi arasındaki üretim ortaklığı çerçevesinde, MSD, egzama ve sedef gibi enflamatuar cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan merhemin üretimi için Lüleburgaz'daki Zentiva tesislerine teknoloji transferi gerçekleştirdi.

MSD ve Zentiva arasında 2013 yılı Mart ayında imzalanan beş yıllık üretim ve tedarik anlaşması kapsamında, aralarında Rusya, Ukrayna, Hong Kong ve çok sayıda AB ülkesinin yer aldığı 15 ülkeye söz konusu merhemin üç formda (15g, 25g ve 45g) üretimi ve ihracatı yapılacak. Zentiva'yı yeni bir tedarik kaynağı olarak onaylayan ilk ülke olan Rusya'ya ilk sevkiyatın Eylül ayında gerçekleştirilmesi planlanıyor. İlgili diğer ülkelerin ise 2014 yılında onay vermesi bekleniyor.

MSD Türkiye Genel Müdürü ve Başkan Yardımcısı Christian Holmer ortaklıkla ilgili olarak şunları söyledi: "MSD olarak hâlihazırda bir dizi ilacın üretimi için Zentiva ile ortaklık yapıyoruz. Bu yeni ortaklığımız ise, hem üretim hacimlerini artıracak, hem de Türkiye'den ihracat yapılmasını sağlayacak. Bu ortaklık, Türkiye ve Türkiye ekonomisine olan bağlılığımızı simgeliyor. Üç yıllık son derece zorlu bir dönem sonrasında, yeni ulusal ilaç stratejilerinin Türkiye'deki yenilikçilik ve yatırım faaliyetlerini destekler yönde gelişmekte olduğunu görüyoruz. Hükümetimiz tarafından uygulamaya konulan yeni strateji ve politikalarla birlikte yenilikçi ilaçlara yönelik yatırım olanaklarının artacağını umuyoruz".
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MSD ve Zentiva’dan üretim ortaklığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN