Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Shopping Fest'imize gelin

Bu yıl 8.5 milyarlık ciro beklenen İstanbul Shopping Fest'in (İSF) yurtdışı tanıtımına Bakü'den başlandı. İSF İcra Kurulu Başkanı Vahap Küçük Azeriler'e, "Haziran'da sizi İstanbul'da gözleyirik" diye seslendi

Giriş Tarihi: 2.5.2013
Sadece İstanbul'da değil, bütün perakende sektöründe ciroları yüzde 50'ye varan oranlarda artıran İstanbul Shopping Fest (İSF), 8-30 Haziran'da 3'üncü kez düzenlenecek. Her yıl yabancı turistlerin İstanbul'a akın etmesine neden olan festivalin yurtdışı tanıtım turlarına Azerbaycan'ın başkenti Bakü'den başlandı. Tanıtım heyetinin rotasında Katar, Dubai, Sofya ve Moskova da var. Geçen yıl 21 gün süren ve 7.5 milyar lira elde edilen festivalden bu yıl 23 günde 8.5 milyar TL gelir bekleniyor. İstanbul Shopping Fest İcra Kurulu Başkanı Vahap Küçük, geçen yıl festival döneminde İstanbul'a gelen Azeri turist sayısının bir önceki yıla göre yüzde 35 arttığını belirterek, "Bu nedenle turumuza Bakü'den başladık" dedi.

YABANCIDAN 500 MİLYON

Küçük, Azeriler'i İstanbul'a davet ederek onların diliyle, "Sizi İstanbul'da gözleyirik" dedi. Küçük, İstanbul'un İSF sayesinde bölgenin en hareketli alışveriş noktası haline geldiğini belirtti. Bu yıl da yabancı turistlerden festivale büyük ilgi beklediklerini dile getiren Küçük, "Yabancıların festivaldeki harcamasının bu yıl yüzde 25 artarak 500 milyon liraya ulaşacağını tahmin ediyoruz" diye konuştu. İstanbul'da 92 AVM'nin bulunduğunu vurgulayan Küçük, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu AVM'lerin toplam metrekare büyüklüğü 3.2 milyon metrekare. Bu da Lüksemburg'dan daha büyük bir değeri ifade ediyor." İSF İcra Kurulu Üyesi Hüseyin Doğan da, geçen yıl 21 günde İstanbul'a yaklaşık 1 milyon turist geldiğini belirterek, "Bunun yüzde 10'unu İSF sağladı. Bu yıl bu oranı yüzde 15'e çıkarmak istiyoruz" dedi.

KAFKASLAR'IN DUBAİ'Sİ OLACAK
Azerbaycan, gelişen ekonomisi ve eğitimli işgücü ile Kafkaslar'ın Dubai'si olma yolunda ilerliyor. Kişi başı geliri 7 bin dolar olan ülkede gayrimenkul başta olmak üzere birçok alanda yatırım fırsatı var. Türkiye Bakü Büyükelçisi Alper Coşkun, Azeriler'in gelişen ekonomisiyle Türkiye'yi bir dev olarak değerlendiridiğini belirtti. Azerbaycan'ın çeşitli ülkelerde yatırım yapmak üzere elinde 35 milyar dolarlık bir fon tuttuğunu söyleyen Coşkun, "Yatırım yapmayı planladıkları ülkeler arasında Türkiye de var. Gayrimenkul sektörüne sıcak bakıyorlar" dedi. İki ülke arasında yaklaşık 3.5 milyar dolarlık diş ticaret olduğunu anlatan Coşkun, "Karşılıklı yatırımlar ise 10 milyar doları geçti (4 milyarı Azerbaycan'dan). Yakın gelecekte bu rakamın 20 milyar dolar düzeyine çıkarılmasını hedefliyoruz" diye konuştu.

YURTDIŞI TANITIMA 15 MİLYON DOLAR
İSF, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı himayesinde, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türkiye İhracatçılar Meclisi, İstanbul Kalkınma Ajansı, İstanbul Ticaret Odası ve THY'nin desteği ile BMD, AYD gibi pekçok sektörel dernek tarafından düzenleniyor. Festivalin yurtdışı tanıtımı içinse 15 milyon dolarlık kaynak ayrıldı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Shopping Fest'imize gelin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN