Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkmenistan'a 3 santral

, Türkmenistan'da toplam büyüklüğü 437.6 megawatt olan 3 enerji santralı inşa edecek. Elektrik santralları Ahal, Lebap ve Mari kentlerinde hayata geçecek

Giriş Tarihi: 2.5.2013
bünyesinde faaliyet gösteren , Türkmenistan'da doğalgaz türbinli 3 elektrik santralı inşa edecek. Ülkenin 3 ayrı bölgesinde kurulacak santralların 421 milyon 475 bin dolara mal olması bekleniyor. Türkmenistan Enerji ve Sanayi Bakanlığı'na bağlı Türkmenenergo kurumunun açtığı ihaleyi kazanan Çalık Enerji santralları Ahal'ın Akbuğday, Lebap'ın Serdarabat ve Mari'nin Saparmurat Türkmenbaşı ilçelerinde kuracak. 149.2, 146.7 ve 141.7 megawatt üretim kapasitesine sahip santralların inşaatı bu ay başlayacak. Yatırımların Şubat 2014'te tamamlanması bekleniyor.

AŞKABAT'TA YATIRIMI VAR
Ülkede üç santral inşa edecek olan Çalık Enerji, Türkmenistan'da daha önce 6 elektrik santralı kurmuştu. Şirket, ayrıca bu ülkede başka bir dev enerji projesini daha hayata geçiriyor. Çalık Enerji, Aşkabat'a istikrarlı elektrik enerjisi sağlanması ve tüm ülkede bu sektörün modernleştirilmesiyle ilgili projenin ilk aşama ihalesini kazandı. Söz konusu projenin hayata geçirilme süresi 5 yıl olarak belirlendi. Proje üç aşamada gerçekleştirilecek. İnşaatı planlanan alt istasyonların 60'ının tamamı bir elektrik sisteminde birleştirilecek.

İHRACATI ARTIRACAK
Türkmen yönetimi, elektrik ihracatını 5 kat daha artırmayı planlıyor. 2020 yılına kadar sektöre 5 milyar doların üzerinde yatırım yapılacak. Söz konusu elektrik santralları da bu amaçla inşa ediliyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkmenistan'a 3 santral
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN