Belediyeye 'kat' neşteri

Giriş Tarihi: 3.5.2013

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, yeni imar taslağıyla belediyelerin kafasına göre iş yapamayacağını belirterek, "Plan notlarıyla emsaller artırılmayacak. Artık, kimse istediği yerden kot alamayacak" dedi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yeni imartaslağı yasalaştığında belediyelerin kafasına göre iş yapamayacağını söyledi. SABAH'ın sorularını yanıtlayan Bayraktar, "Belediye meclislerinde artık plan notlarıyla emsaller artırılmayacak. Planda iki emsal deniliyor. Bunlar kot farkıyla 4-5'e çıkıyor. Kimse istediği yerden kot alamayacak ve bodrum katları 'emsal dışıdır' diyerek parselin tamamına yayamayacak" diye konuştu.

100 MÜRACAAT OLDU

5 bin ölçekli planları büyükşehirlerin, bin ölçeklileri ise ilçe belediyelerinin yaptığını hatırlatan Bayraktar, şunları söyledi: "644 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile bakanlığımıza yetki verildi. Belediyeler üç ay içinde imar planı yapmazlarsa bakanlık devreye girebiliyor. Bugüne kadar bize 100 müracaat oldu. Bunların 20'sinde haksızlık yapıldığı tespit edildi ve imar planını yeniden düzenledik." Bakan Bayraktar, Kadıköy'de bazı 'uyanık' müteahhitlerin vatandaşlara, imar artışı olacağını söylediğini de hatırlatarak, "Bunlar gerçeği yansıtmıyor. Kadıköy'de şu anda bizim emsal imar artışı için bir çalışmamız yok. Ayrıca Kadıköy bahsedilen imar artışını kaldıracak durumda değil" şeklinde konuştu.

10 MİLYAR $'LIK TASARRUF

Kentsel dönüşüm ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Bayraktar, "Binalar şu anda enerjinin yüzde 40-50'sini boşa harcıyor. Kentsel dönüşümle bu alanda 10 milyar dolarlık tasarruf yapacağız. Kentsel dönüşüm sadece binaları yıkıp yenisini yapmak değil, çevreyi düzenlemek, yeşil alanlar yapmaktır. Pillerin, atık yağların, katı atıkların toplanması gibi çok ciddi çalışmalarımız var" diye konuştu. Yeni İmar Taslağı'nda hem dünya konjonktürüne hem de Türkiye'nin geldiği noktaya uygun düzenlemeler yaptıklarını anlatan Bakan Erdoğan Bayraktar, "Yaptığımız çalışmayı belediyelere ve Meclis Adalet Komisyonu'na gönderdik" dedi.

'16/9 İBRET OLSUN DİYE YIKILMALI'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Gördükçe kahroluyorum"'dediği Zeytinburnu'ndaki 16/9 projesiyle ilgili de konuşan Bakan Bayraktar, "Bakanlık olarak projeyi inceledik. Bunların yanlış olduğunu ve İstanbul'un siluetini bozduğunu gerekli yerlere raporla bildirdik. Ancak yapılırken izinler alınmış. Maalesef bu bizi son derece üzüyor. Yapılan işin kendisi yanlış. Bu tip yerleri ibreti âlem için yıkmak lazım. Yıkarsanız bundan sonra bu tür teşebbüsler için de örnek olur" diye konuştu. Bakanlık olarak bazı yerlerde yıkım yaptıklarına dikkat çeken Bayraktar, "Bundan sonra da devam edeceğiz. Yapılan proje yasal, izinleri alınmış. Mühim olan yapılmaması. Park Otel örneği var. Böyle yıkım örnekleri olursa siluet düzelir" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belediyeye 'kat' neşteri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN