Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sinop santralı 2 devin

Başbakan Erdoğan, Sinop'ta kurulacak nükleer santralı Japon ve Fransızlar'ın inşa edeceğini açıkladı. Açıklama Paris Borsası'nı zıplattı. Başbakan, Japonlar'ı Kanal İstanbul'a da davet etti

Giriş Tarihi: 3.5.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, nükleer enerji santralı konusunda Türkiye ile Japonya arasında imza noktasına gelindiğini açıkladı. Japon Nikkei gazetesine konuşan Erdoğan, "Sinop'ta nükleer santralı Japonya'yla yapacağız. Çünkü onlar depreme karşı tecrübe (know how) sahibi. Çevre duyarlılığı da çok yüksek" diye konuştu. Gazete önceki gün Sinop Nükleer Santralı'nı Japon Mitsubishi Heavy Industries ve Fransız Areva ortaklığının yapacağını yazmıştı. Japonya'nın konsorsiyum ortağı Fransız Areva şirketinin de teknolojik gücünün yüksek olduğuna dikkat çeken Erdoğan, 3'üncü santral için de yer belirleme çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.

İŞBİRLİĞİNİ ARTIRALIM
Başbakan Erdoğan, Türkiye ve Japonya'nın asma köprü, tüp geçit, uydu gibi alanlarda işbirliği içinde olduğunu anlattı. Erdoğan, "Ekonomi ve sanayi alanında işbirliğini daha da artırmak istiyoruz" dedi.

PARİS BORSASI'NI ZIPLATTI
Fransız Areva ve Japon Mitsubishi Heavy Industries'in 22 milyar dolarlık ihaleyi aldığı haberi, Paris Borsası'na doping etkisi yaptı. Areva hisseleri güne yüzde 4.8 artışla başladı. Gün içinde gelen kâr satışlarıyla hisse günü yüzde 2.61 artışla 11.80 euroyla kapattı. Haber nükleer santralın işletmesini yapacak olan GDF Suez SA'nın hisselerine de alım getirdi. GDF Suez hisseleri de günü yüzde 1.10 artışla 16.48 euroyla kapattı.

TANER YILDIZ: YATIRIMDA KAMUNUN DA PAYI OLACAK
Enerji Bakanı Taner Yıldız, Sinop'ta inşa edilecek nükleer santralın Japon-Fransız konsorsiyumu tarafından yapılacağını ancak kamunun da pay sahibi olacağını söyledi. Türkiye, Mersin'e yapacağı ilk nükleer santral için Rusya'yla anlaşırken, Sinop santralı için Japonya, Güney Kore, Kanada ve Çin ile müzakereler yürütüyordu. Japonya geçtiğimiz hafta Sinop için Fransa'yla ortak hareket etmeye başlamıştı. Nijer Devlet, Madenler ve Sınai Kalkınma Bakanı Omar Hamidou Tchian ile görüştükten sonra nükleer santral konusunda açıklama yapan Taner Yıldız, projede hükümetlerarası anlaşmanın bugün imzalanacağını belirtti.

7 YILDAN ÖNCE BİTİRİLMELİ
Başbakan Erdoğan, nükleer santralın bitirilmesi konusunda kafasındaki takvimi açıkladı. Erdoğan, "Santralın tamamlanma süresini 7 yıldan daha aza indirmemiz gerektiğini düşünüyorum. 2030'da toplam elektrik üretimimizin en az yüzde 15'ini nükleer enerjiden elde etmeyi planlıyoruz" diye konuştu. "Japonya ile beraber yapabileceğimiz çok şey var" diyen Erdoğan, projelerle ilgili şu bilgileri verdi: "Boğaziçi'nde 3'üncü Köprü inşası başladı ve İstanbul'da yeni bir havalimanını ihale edeceğiz. 1'inci aşamada yılda 100 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanlarından birini inşa edeceğiz. İstanbul'un batısına bir kanal yapmak için de hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Japonya, Türk şirketleri ile beraber havalimanı ve kanal projelerine katılsın isteriz. Hızlı tren ağı oluşturulmasına yönelik altyapı yatırım planımız da var."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sinop santralı 2 devin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN