Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk yatçılar İtalya'da şirket avına çıktı

4 milyar dolarlık Türk yat sektörü İtalya'da şirket avına çıktı. Tuzla ve Antalya'daki şirketler krizdeki ünlü markaları kaçırmak istemiyor

Giriş Tarihi: 3.5.2013
Mega yat üretiminde dünya üçüncüsü durumunda olan Türk şirketleri, İtalya'nın ünlü markalarının peşine düştü. Türkiye'deki üretim kalitesi ve uygun maliyetler nedeniyle daha önce Antalya ve Tuzla'ya gelerek ortak yat üretimi için işbirliği yapan İtalyanlar, ekonomik kriz nedeniyle zor durumda. 1980'den bu yana yat fuarı düzenleyen NTSR Fuarcılık Başkanı Serkan Tığlıoğlu, dünyanın en büyük ikinci üreticisi konumundaki İtalyan şirketlerini satın almak için Türkler'in harekete geçtiğini belirtti. Tığlıoğlu, "Türkler İtalya'da şirket satın almak üzere sıkı görüşmeler yapıyor" dedi.

HEDEF 15 MİLYAR DOLAR

Türkiye'nin yat ihracatının 1.83 milyar dolar olduğunu belirten Tığlıoğlu, "Hedef kısa vadede 5, orta vadede 15 milyar dolarlık ihracat" dedi. Türkiye'nin bölgedeki yat satışlarının merkezi haline geldiğini ifade eden Tığlıoğlu, şunları söyledi: "Son yıllarda Doğu Avrupa, Akdeniz ve Ortadoğu ülkelerinde yat ve tekne sektöründe büyük bir rekabet var. Türkiye yat fuarcılığında dünyanın sayılı ülkelerinden biri. İtalya'daki Cenova kan kaybetti. Fransızlar'ın Cann'daki fuarında ise Fransız üreticiler öne çıkıyor. Dünya çapındaki üreticilerin eşit şartlarda pazarlama yaptığı İstanbul'un yıldızı giderek parlıyor."

TEKNELER HALİÇ'TE TEST EDİLECEK
NTSR'nin düzenlediği yat fuarı Golden Horn Boatfest, bu yıl 9-12 Mayıs'ta yapılacak. Teknelerin Haliç'te test edilebileceği organizasyonda 160 yat görücüye çıkacak. Serkan Tığlıoğlu, etkinliği Tuzla'dan Haliç'e taşımak için bölgeye 1 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını belirtti. Fuarda 5 bin 500 eurodan başlayan ikinci el 60 tekne satılacak. Bunun yanında 5 milyon euroya kadar çıkan fiyatlarda sıfır tekneler de sergilenecek. 50 bin kişinin ziyaret etmesi beklenen fuarda lavabosu bile altından yapılan Angel Yat'ın satışa sunduğu lüks yat dikkat çekiyor.

JİVKOV'UN YATI DA FUARDA
Haliç'teki Golden Horn Boat Fest'te yat meraklılarıyla buluşacak modellerin arasında 1971- 89 arasında Bulgaristan'ın başbakanlığını yapan Todor Jivkov'un da yatı var.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk yatçılar İtalya'da şirket avına çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN