900 bin liralık tombaklar kapışıldı

Portakal Sanat'ın gerçekleştirdiği müzayedeye tombaklar damgasını vurdu. 19'uncu yüzyıldan kalma pilavlık ve şerbetlik iki tombak 900 bin liradan alıcı buldu

Giriş Tarihi: 5.5.2013
Türkiye'de müzayede piyasası son 10 yılda 10 kat arttı. Bunda rekor fiyata satılan eserlerin rolü büyük. Dün Conrad İstanbul'da Portakal Sanat ve Kültür Evi tarafından düzenlenen 99'uncu müzayede 99 lot eser satışa çıktı. Katalogda 1.2 ila 2 milyon lira aralığında yer alan Nazmi Ziya'nın 'Kandilli Sırtlarından Bebek' isimli tablosu gibi eserler alıcı bulamazken hat, hilye ve tombaklara yoğun ilgi vardı.

KOLEKSİYONERLER YARIŞTI

600 bin liradan satışa çıkan, 19. yüzyıldan kalma tombak pilavlık 900 bin liradan satıldı. 39 santimetre yüksekliğindeki tombak için koleksiyonerler adeta yarıştı. Osman Hamdi Bey'in 'Ab-ı Hayat Çeşmesi' isimli resminde bir benzeri bulunan tombak şerbetlik de yine 900 bin liraya satılarak rekor kırdı. Müzayedede tombak pilavlık ve şerbetlik toplamda 1 milyon 800 bin liraya alıcı buldu. Bakırın üzerine elle altın kaplaması sonucu yapılan tombaklar az sayıda nadide eserlerden. Tombak yapım aşamasında altın civada eritiliyor. Bu işlem sırasında çıkan gaz ustasını zehirlediği için çok az sayıda tombak bulunuyor.

HİLYE-İ ŞERİF'E 750 BİN LİRA

Tombaklar dışında müzayede de yüksek fiyattan alıcı bulan bir diğer eserse Hasan Rıza'nın hilye-i şerifi oldu. 500 bin liradan artırmaya konan eser 750 bin liraya satıldı. Nazmi Ziya'nın Eski İstanbul'da Mavi Giysili Kadın tablosu ise 260 bin liradan alıcı buldu.

1.2 MİLYON LİRAYA SATMADI

Müzayedede Fausto Zonaro, Şeker Ahmed Paşa ve Nazmi Ziya'ya ait eserler satılamazken, Zonaro'nun 'İnci Dizen Kadın' tablosuna 1.2 milyon teklif geldi. Ancak resmin sahibi 1.5 milyonun altına satmak istemedi. Pablo Picasso, Matisse, Salvador Dali'ye ait işler de ilk kez Türkiye'de satışa çıktı. Picasso'nun 1954'te karton üzerine tükenmez kalemle yaptığı 9X14 santimetre boyutundaki eser ise 80 bin liradan satılırken, Adnan Çoker'in 'Kubbeler'i 150 bin liraya alıcı buldu. Dikkat çeken bir diğer parça da 1896 tarihli Christofle sini oldu. 155 bin liraya satılan sininin üzerinde eski Türkçe 'Mustafa Fazıl Paşa' yazıyor.

KRALİÇE'NİN SAATİ İSTANBUL'A GELDİ
1833 yılında kurulan saat firması Jaeger-LeCoultre, 180'inci yıldönümünü İstanbul'da kutladı. Kutlama için UNESCO Direktörü Irina Bokova, Jaeger-LeCoultre Artistik Direktörü Janek Deleskiewicz ve caz sanatçısı Marcus Miller de Türkiye'ye geldi. Jaeger- LeCoultre; antika saatlerden oluşan bir de sergi yaptı. En dikkat çeken parçasıysa 1929'da üretilen ve Kraliçe II. Elizabeth'in de taç giyme töreninde kullandığı dünyanın en küçük mekanik kalibresi olan 101 Etrier oldu. Saat dünyanın en küçük mekanik mekanizmasıyla da Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
900 bin liralık tombaklar kapışıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN