Türkiye'nin en iyi haber sitesi

6 punto kararı

Giriş Tarihi: 8.5.2013

Küçük puntoyla ve sayfalarca yazılan sözleşmelere fren geliyor. Yeni düzenlemeyle punto artacak, sözleşme kısalacak. KMH'de onay zorunlu olacak

Bankaların sözleşme oyunu son buluyor. (BDDK), tüketiciden gelen şikâyetlerde başı çeken banka sözleşmelerine el attı. Küçük puntolarla ve sayfalarca yazılan sözleşme yerine 'net ve kısa' sözleşme yapılması zorunlu hale geliyor. Yapılacak değişikliklerinde tüketici hakları korunacak, sorunun hemen yargıya taşınmaması için düzenleyici kurum aracı olacak. Kuryelerle sözleşme gönderme dönemi kapanacak. Bankalar, şikâyeti olan müşteriyi bilgilendirmek için mutlaka dönüş yapacak.

BU YIL TAMAMLANACAK

Kuryeler aracılığıyla gönderilen sözleşmeler kabul edilmeyecek. Ürün ve hizmet satışı için vatandaşları arayan bankalardan, şikâyetler konusunda da aynı duyarlılığı göstererek tüketicilere dönmeleri istenecek. Hesap sahiplerinden ö zel talep alınmadan Kredili Mevduat Hesabı (KMH) da açılmayacak. Müşteriye satılan ürün ve hizmetlerin ücretleri bütün ayrıntıları ile anlatılacak. Sözleşme değişikliklerinde tüketici hakları korunacak. Düzenleme bu yıl tamamlanacak.

KURYEYİ KABUL ETMEYİN
En çok şikâyet edilen konuların başında kredi kartı sözleşmeleri geliyor. BDDK uzmanları, müşterilere sözleşmeyi okumadan imza atmamaları tavsiyesinde bulunurken, kurye ile gönderilenlerin kabul edilmemesini istiyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
6 punto kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN