Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu işte bir terslik var!

Sanayi üretimi ve bankaların kârı ekonomideki çarpıklığı gözler önüne serdi. Finansman sıkıntısı çeken sanayici toparlanamıyor. Bankalar ise kâra doymuyor

Giriş Tarihi: 9.5.2013
Dün açıklanan iki veri ekonomideki ters gidişatı ortaya koydu. Büyümenin öncü göstergelerinden olan sanayi üretimi verileri, yılın ilk iki ayındaki ılımlı toparlanmanın durduğunu gösterdi. 2012'nin kâr rekortmeni bankacılık sektörü verileri de yine dudak uçuklattı. Merkez Bankası'nın kararı ve bono faizlerindeki tarihi düşük seviyelere rağmen kredi faizlerini indirmeyerek tüketici ve reel kesimden sık sık eleştiri alan bankalar, ilk çeyrekte yüzde 16.3 artışla 7 milyarlık kâr yazdı. Bankaların kredilerindeki artış da yüzde 4.9'da kaldı. Sanayi üretimi ise bir önceki aya göre eksiye geçerek yüzde 0.9 azaldı. Yıllık bazda da artış yüzde 1.4'le sınırlı kaldı.

GÖZLER MERKEZ'DE

Sanayi üretimindeki düşük artış oranları ilk çeyrek büyüme beklentisini aşağı çekti. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ilk çeyrekte büyümenin düşük geleceğini belirterek, "Yüzde 4 hedefinin yakalaması için ihracat ve iç piyasanın hareketlenmesi lazım" dedi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ise "Yılsonu hedefine ertelenmiş yatırımların devreye girmesiyle ulaşılabiliriz" değerlendirmesinde bulundu. Ekonomideki toparlanmanın yavaşlaması gözleri Merkez Bankası'na çevirdi. Enflasyonun beklentilerin altında kalması, reel efektif kurun 120'nin üzerinde çıkması ve sanayi üretimindeki artışın yavaşlamasıyla piyasada faizlerin yarım puan inebileceği konuşulmaya başlandı.

BANKALARDAN TATLI KâR
Ekonomi küçülürken tek büyüyen sektör olan bankacılık bu yıla da 'kâr'la başladı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun raporuna göre sektörün kârı ocak-mart döneminde yüzde 16.3 artarak 6.95 milyar oldu. Bu artışta net faiz gelirlerinin yükselmesi, sermaye piyasası işlemleri ile kambiyo kâr veya zararı toplamının dönem net kârına yaptığı olumlu katkı etkili oldu. Sektörün aktifleri yüzde 4.2 yükselişle 1.5 trilyona yaklaştı. İlk çeyrekte krediler ise sadece yüzde 4.9 oranında yükseldi. Sektörün takipteki alacakları 2012 sonuna göre yüzde 9.2 artarak 25.6 milyara ulaştı. İlk çeyrekteki artış son 3 yılın en yükseği oldu.

SANAYİ TOPARLANAMIYOR
Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, sanayi üretimi yıllık bazda yerinde sayarken, aylık bazda eksiye geçti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış endeks martta bir önceki aya göre yüzde 0.9 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1.4 arttı. Takvim etkisinden arınmamış veri ise 0.17 yükseldi. Bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü yüzde 2.6 azalırken, imalat sanayi sektörü yüzde 2.5 arttı. Elektrik, gaz, buhar üretimi ile dağıtımı sektörü endeksinde ise yüzde 4 azalış yaşandı. Bir önceki aya imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1.4 azaldı. TÜİK şubat verisini yüzde 1.6'dan 1.5'e revize etti.

KREDİ FAİZİ DİRENİŞTE
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Merkez Bankası'nın faiz indirim kararının doğru ama geç kalmış bir uygulama olduğunu belirterek, "Bunun faturasını ödüyoruz" dedi. Türkiye'de borçlanma faizlerinin yüzde 4.96'ya kadar gerilemesine rağmen bankaların bunu kredi faizlerine yansıtmadığını söyleyen Çağlayan, "Bankalar yüksek kârları devam ettirmek istiyorlar. Buradan BDDK'ya sesleniyorum; uyuma!" dedi. Geçen ay Merkez Bankası'nın faiz indirimi kredilere yansımadı. İş dünyası ve KOBİ'ler krediye yüzde 8-14 faizle ulaşıyor.

AHLAKSIZ KOMİSYONA SON!
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bankaların, kredilerini düşük faizle revize etmek isteyenlere uygulamaya başladıkları yüzde 4 komisyonun ahlaki olmadığını da vurguladı. Bakan Çağlayan, bu konuda düzenleme yapıp kısıtlama getireceklerini de kaydetti. Çağlayan, konut kredilerinde mevcut yasalarda maksimum yüzde 2 civarında tavan olduğunu ancak diğer alanlarda bu tavanın sınırlandırılmadığını belirterek, "Şu anda bir tasarımız içine bir madde koyarak bu alanı başıboş bırakmayacağız. Buna bir sınır ve maksimum tavan fiyat getiriyoruz" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu işte bir terslik var!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN