Türkiye güvende dünya ikincisi

Reyting kuruluşlarının Türkiye'nin notunu artırmama inadı sürerken, yabancıların güveni zirveye çıktı. Türkiye Brezilya'nın ardından 2'nci sırada

Giriş Tarihi: 9.5.2013
Kredi derecelendirme kuruluşlarının notunu artırmamak için direndiği Türkiye'ye dünyanın dev yatırımcılarının güveni artıyor. Denetim ve danışmanlık firması Ernst&Young'ın 2013 Türkiye Yatırım Çekiciliği Raporu'na göre yatırımcı güveninde yüzde 83'le Brezilya birinci, 80'le Türkiye ikinci sırada yer aldı. Bu sonuçla Türkiye'nin verdiği notu yatırım yapılabilir seviyeyi aştı. 29 ülkede, 201 firmayla yapılan araştırmada Avrupa'nın yaşadığı güven kaybı dikkat çekti. Yüzde 38'le Avrupa ülkeleri güvende alt seviyede kalırken, Ortadoğu'ya güven yüzde 75, Afrika'ya ise yüzde 73 oldu.

YATIRIM İŞTAHI ARTTI

Ernst&Young Türkiye Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı Müşfik Cantekinler, Türkiye'ye olan ilginin hızla arttığını belirtti. Cantekinler, "Yabancıların gözü Brezilya, Türkiye, Endonezya, Çin, Vietnam ve Malezya gibi ülkelerde. Bölgede rakibimiz yok. Eskiden bizi Çek Cumhuriyeti, Romanya, Polonya gibi ülkelerle karşılaştırırlardı. Şimdi durum çok değişti" dedi. Yabancıların Türkiye'ye yatırım konusundaki iştahında da artış var. Rapora göre yabancıların yüzde 58.8'i yatırım yapmak istiyor. Türkiye'de aktif olmayanların yatırım tercihi ise ortaklık ve işbirliği yönünde. Faaliyet göstermeyenlerin yüzde 47.6'sı ortaklık yapmak istediğini söylerken şirket satın almak isteyenlerin oranı yüzde 7.7 olarak gerçekleşti. Türkiye'de faaliyet gösteren firmaların ise yüzde 45.5'i genişleme yatırımı yapmak istediklerini belirtti.

BÖLGESEL VE KÜRESEL MERKEZ OLUR
Araştırmaya katılanların yüzde 44'ü, Türkiye'nin 2023'te bölgesel ve küresel bir faaliyet merkezi olacağını düşünüyor. Yüzde 71'i ise 3 yılda yatırım konusundaki çekiciliğinde gözle görülür iyileşme olduğunu kaydetti. Ayrıca katılımcıların önemli bir kısmı Avrupa Birliği'ne tam üyelik sürecinin Türkiye'nin çekiciliğini artırdığını düşünüyor.

YOLSUZLUK AZALIYOR
Araştırma şirketi Barem Research'ün global ortağı WIN/ GIA ile yaptığı periyodik Küresel Yolsuzluk Araştırması'na göre Türkiye'de yolsuzluk önemli oranda geriledi. 9 yılda 23 basamak yükselen Türkiye, Yolsuzluk Algısı Endeksi'nde 49 puanla 176 ülke arasında en temiz 54'üncü oldu. Rapor, toplam 13 kaynaktan yararlanarak oluşturuldu. Benzer çalışmanın 2004'teki listesinde Türkiye 145 ülke içinde 32 puanla 77'nci sıradaydı. 100'ün temizliği, sıfırın ise yolsuzluğu gösterdiği araştırmaya göre dünya ortalaması 43 oldu. Türkiye 49 puanla Gürcistan hariç, Doğu Avrupa ve Orta Asya bölgesindeki ülkelerden daha iyi konumda bulunuyor. Eylül 2012'de yapılan Türkiye araştırmasına göre belediye, sağlık, yargı ve vergi ile ilgili kurumlarda "hediye" vererek işini yaptıran sayısında da ciddi düşüş var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye güvende dünya ikincisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN