Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayat kurtaran öneriler

Akıllı telefon ve bilgisayar kullananlara TEMKODER'den hayat kurtaran öneriler geldi. Telefon alırken SAR değerine bakılması istendi

Giriş Tarihi: 11.5.2013
Teknolojiyi kullananlara sektörün ölçme işlerini üstlenen örgütlerden öneriler geldi. Meclis Çevre Komisyonu'na Elektromanyetik kirliliğe karşı alınması gereken önlemler hakkında sunum yapan Elektromanyetik Kirliliği Önleme, Ölçme, Araştırma ve Eğitim Derneği'nden (TEMKODER) yaşamımızın ayrılmaz parçaları haline gelen cep telefonları ve bilgisayarla ilgili çarpıcı önerileri bir araya topladı. Dizüstü bilgisayarları masada kullanmaktan, uzun süreli konuşmaların kulaklıkla yapılmasına kadar pek çok uyarı yapan kurum, tüketicilere cep telefonu alırken SAR değerine bakmalarını önerdi.

TÜRKİYE'DE 72 BİN BAZ İSTASYONU VAR

Raporda baz istasyonlarına ilişkin veriler de yer aldı. Buna göre Almanya'da 240, Fransa'da 100, Türkiye'de 72 ve Danimarka'da 35 bin baz istasyonu bulunuyor. Raporda güvenlik sertifikalarının baz istasyonları üzerinde asılmaması durumunda cezai yaptırım uygulanması istenirken, güvenlik sertifikalarının da sade ve vatandaşın anlayabileceği şekilde hazırlanması öneriliyor.

ELEK TRO MANYE TİK KİR LİLİK KU LÜBÜ

Raporda, "Kamusal alanlardaki kablosuz internet için düzenleme yapılmalı. Operatörler ölçümleri taşeron aracılığıyla yaptırıyor. Bazı taşeronlar hülle firmalar kurarak bağımsız kuruluşlarmış gibi ölçüm yetkisi alıyor. Bu şekilde sağlıklı ölçümler yapılmayacağı açık. BTK, bu durumu çözüme kavuşturmalıdır" denildi. TEMKODER ayrıca okullarda "Elektromanyetik Kirlilik Kulübü" kurulmasını da raporuna yazdı.

DİZÜSTÜ ADINA ALDANMAYIN MASADA KULLANIN
TEMKODER'in Komisyona sunduğu raporda yer alan önerilerin başında cep telefonu alırken SAR değerine bakılması gelirken diğer önerileri ise şunlar oluşturdu:
* Kablosuz modem kullandığınızda kapatın ve evin en az kullanılan yerine koyun.
* Cep telefonlarının SAR değeri, cihaz ambalajına görülebilir şekilde yazılmalı.
* Evinizde bilgisayarınızın yeri sabit ise kablolu modem tercih edin.
* Araç kullanırken telefonla konuşmayın.
* Dizüstü bilgisayarları, diz üstünde değil, masa üstünde ve ayrı bir klavye ile kullanın.
* Gelişme çağında olan çocuklara gereğinden fazla bedava dakika verilmemeli.
* Yolculuk sırasında telefonu uzak tutun ve kablolu kulaklıkla konuşun.
* Uzun süreli konuşmalarda, mutlaka kablolu kulaklık kullanın.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayat kurtaran öneriler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN