Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayatımın en kolay finansmanı

Limak'ın patronu Özdemir, 3'üncü havalimanında 6.3 milyar euroluk yolcu garantisi olduğu için finansman sorunu yaşamayacaklarını belirterek, "Hayatımın en kolay finansmanı olacak" dedi

Giriş Tarihi: 11.5.2013
Üçüncü havalimanına 22.1 milyar euroyla rekor fiyat teklif eden konsorsiyumdaki Limak Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, finansmanda sorun yaşamayacakları mesajını verdi. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nın inşaat süreci ile ilgili kitabın tanıtım toplantısında konuşan Özdemir, "Hayatımda yaptığım en kolay finansman olacak. İlk etapta gereken yatırım miktarı 6 milyar 435 milyon euro. Bunun yüzde 20'si özkaynakla karşılanacak. Projede toplam değeri 6.3 milyar euro olan yolcu garantisi var. Finansmanı çözecek nokta budur" dedi. Özdemir, havalimanının finansmanının Boğaziçi ve Akdeniz Elektrik Dağıtım'dan çok daha kolay olacağını söyledi.

DURMAK ÜZEREYDİK
İhalede tavan fiyata yaklaştıklarını söyleyen Özdemir, "Durmak üzereydik" dedi. Diğer katılımcıların da ihalede kendi verdikleri fiyata yaklaştığını anlatan Özdemir, "Herkes alabilirdi" diye konuştu.

'TAV MANİPÜLASYON YAPTI, HâLâ YAPIYOR'
Nihat Özdemir, Akfen Holding'in patronu Hamdi Akın'ın ihalede çıkan fiyatın yüksek olduğuna dair iddialarına şu yanıtı verdi: "Öyle diyorsun ama biz 40 milyon euro fazlasına aldık. Aramızdaki fark 2 milyar euro olsaydı bu denebilirdi. Ama 25 yıllığına 40 milyon euro fark var. TAV ihaleden önce manipülasyon yaptı, şimdi de yapıyor. O Londra'da gezerken biz Siirt'te şantiyedeydik."

5 BİN KİŞİYE İŞ VERECEK
İstanbul Üçüncü Havalimanı inşaatının 42 ay sürecek ilk etabında çalışan sayısının 5 bin kişinin altına düşmeyeceğini belirten Özdemir, "Hafriyat zamanı yaklaşık olarak 2 yılı bulacak" dedi. Konsorsiyumunda bulunan beş ortağın da eşit paya sahip olacağını kaydeden Özdemir, "Birçok yabancı firmadan ortaklık teklifi geldi. Yapabileceğimize inandık. Beş Türk firması olarak 'yabancı ortak almayacağız' diye karar verdik" diye konuştu.

ATATÜRK FUAR ALANI OLSUN
Atatürk Havalimanı'na ilişkin bir soru üzerine Özdemir, "Öncelikle orası yeşil alandan çıkartılıp, fuar alanına dönüştürülmeli. Orası İstanbul'un nefes alacak yeri olmalı" değerlendirmesini yaptı. Mersin Stadı'nın 15 Mayıs'ta biteceği bilgisini de veren Özdemir, "Bu yılın sonunda orada temel atabiliriz" diye konuştu. Her türlü fikre açık olduklarını ifade eden Özdemir, "Ulaşım ve yer hizmeti için yeni şirketler kurulacak" değerlendirmesini yaptı.

İşletme süresi: 25 yıl
İhale bedeli: 22.152 milyar euro+KDV
Yatırım bedeli: 10.247 milyar euro
Kazanan firma: Cengiz-Kolin-Limak- Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu
DHMİ garantisi: Değeri 6.3 milyar euro olan 12 yıllık dış hat ve transit yolcu garantisi

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayatımın en kolay finansmanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN