Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kârımız göze batmasın'

Giriş Tarihi: 11.5.2013

Ekonomi yavaşlarken büyüyen ve kâr rekorları kıran bankacılık sektörü, artan tepkiler üzerine hedef saptırdı. Garanti Bankası Genel Müdürü Özen, "İSO 500'e bakın. Onlara göre kârımız çok fazla değil" dedi

Ekonomi küçülürken her yıl çift hane büyüyen, yüksek kârlar yazan bankalar hedef saptırmaya başladı. Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, "Bu sektör büyük kâr edecek. Buna alışın" dedi. Sektörde özkaynak kârlılığının yüzde 15-16'lar civarında olduğunu belirten Özen, "Bunu İSO-500 ile kıyasladığınızda çok fazla değil. Bir çimento şirketinin kârlılığını sorgulayın, bir de bankacılık sektörünün. Bu sektörde 186 milyar sermaye var. Kusura bakmayın, bu bakkal hesabı değil" dedi. Ancak İSO'nun rakamları Ergun Özen'i doğrulamıyor. İSO 500'ün son açıklanan verilerine göre çimentonun bağlı olduğu taş ve toprağa dayalı sanayide özkaynak kârlılığı yüzde 13.9'la bankalardan daha düşük düzeyde. Bankaların kârının büyük kısmı müşterilerden aldıkları ücret ve komisyonlardan sağlanırken Ergun Özen şöyle dedi: "Bu kâr müşteriyle alakalı değil. Bankacılık sektörünün ciddi bir menkul kıymet portföyü var. Faizler düştüğünde de sektör kâr yazar."

Bazı komisyonlar haksız

Faizlerin düştüğü ortamda komisyon gelirlerinin öneminin artığını söyleyen Özen, "Bazı kalemlerde haksız uygulamalar var. 33 kalemden 3-4'ü haksızdır. Geri kalanını savunurum" dedi. Özen ticari kredilerde faizlerin düşürülmesi için genel karşılıkların indirilebileceğini söyledi.

Erken kapatma komisyonu yasal
Garanti Bankası Genel Müdürü Özen, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın bazı bankalar tarafından alınan kredi erken kapatma komisyonlarını eleştirerek "Vampir" benzetmesi yapmasıyla ilgili de değerlendirme yaptı. Özen, "Erken kapatma komisyonu için yüzde 4 örneği geçiyor. 2-3 yıllık bir kredi ise yüzde 4 hakikaten fahiş. Ama erken kapatma yasal" dedi. Öte yandan, banka 5 milyon dolarlık yatırımla finansal servisi iGaranti'yi müşterilerinin hizmetine sundu. İlk etapta iPhone için geliştirilen iGaranti uygulaması kredi, yatırım ürünleri, ödemeler gibi tüm finansal hizmetleri sunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kârımız göze batmasın'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN