Roman Tower

Giriş Tarihi: 11.5.2013

Hacıhüsrev'i rezidans ve ticaret merkezine dönüştürecek kentsel dönüşüm planları onaylandı. Yeni projeye göre yapılacak binalar Osmanlı mimarisine uygun olacak

İstanbul'un Roman sakinleriyle ünlü mahallelerinden biri olan Beyoğlu Hacıhüsrev'in kentsel dönüşümüne onay çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından riskli bölge ilan edilen mahallede rezidans ve AVM yapılmasına karar verildi. Bakanlıktan onay alan planlar, 7 Mayıs 2013'te İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nde askıya çıktı.

OSMANLI MİMARİSİ

Hacıhüsrev'de gecekondu ve müstakil yapılar yer alıyor. Depreme karşı güçlendirme amacıyla başlatılan Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında bakanlık tarafından hazırlanan imar planlarına göre Osmanlı ve Selçuklu mimarisinden yararlanılacak. Tabela, sokak düzenlemeleri ve bina görünümlerinin tamamı genel konsepte uygun olacak.

PLANA SİLUET AYARI

Hacıhüsrev'in Piyalepaşa Bulvarı tarafındaki kısmını kapsayan alan için imar planlarına özel hükümler eklendi. Buna göre ticaret ve hizmet alanı olarak belirlenen alanlarda iş merkezi, ofis, büro, alışveriş merkezleri, yemeiçme üniteleri, otel yapılabilecek. Emsalin 2 olarak belirlendiği plana göre, inşaat yüksekliği siluete göre düzenlenecek.

HACIHÜSREV'İN ÇEHRESİ DEĞİŞİYOR
Yeni yatırımlarla birlikte Hacıhüsrev'in çehresi değişecek. Mahallede alışveriş merkezi, otel, sinema, tiyatro ve sergi salonları, restoran ve kafeler açılacak. Rezidansların ise mahallenin modern yüzü olacağı belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Roman Tower
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN