Yükselen ekonomilere dikkat

Yükselen ekonomiler ya da günümüzün gelişmekte olan ekonomileri, son olarak gündeme Dünya Bankası’na alternatif bir kalkınma bankası girişimiyle geldiler.

Giriş Tarihi: 13.5.2013 09:36
İlknur Menlik
ilknur@gidahatti.com

Muhtemelen dünya sahnesinde daha aktif olmanın anahtarı olarak gördükleri bu girişim, gelişmiş ekonomilerden bağımsız hareket etmelerini de garantiye alacak. 2012'de görüldü ki, artık gelişmiş ekonomilerin krizi, onları eskisi kadar etkilemiyor, büyümelerine devam ediyorlar. Tahminler, yükselen ekonomilerin tarım ve gıda pazarlarında da küresel alanda etkin olacaklarını gösteriyor. Çünkü bu ülkelerin çoğu, gelecekte anahtar olarak gördükleri bu iki sektöre ciddi yatırım yapıyorlar ve küresel üretimin artmasında ana kaynak olacaklar.

Bunların başında Çin, Brezilya, Rusya, Ukrayna, Endonezya ve Tayland gibi ülkeler geliyor. Ben bunların yanına, tarımsal hasılada dünya 7.si ve Avrupa birincisi, gıda ve içecek ihracatında ise dünya 15.si olmuş Türkiye'yi de ekliyorum.

FAO'nun tahminlerine göre, gelişmekte olan ülkelerde yıllık tarımsal üretim artışı ortalama yılda %1,9, gelişmiş ülkelerde ise %1,2 olacak. 2021 yılına kadar, pirinç, yağlı tohumlar, bitkisel yağ, şeker, kırmızı ve beyaz et, balık ve balık ürünleri ihracatının çoğunu gelişmekte olan, yukarıda adını saydığım ülkeler yapıyor olacak.

Dünya nüfusunun 2021 yılına kadar 680 milyon artacağı hesaplanıyor. Giderek artan orta sınıfta görülen en belirgin değişim ise beslenme alışkanlıklarında görülüyor. Daha fazla kırmızı et ve süt tüketimine kayma eğilimi, bu ürünlere olan talebi ciddi oranda arttıracak. Bir diğer tahmine göre tavuk eti tüketimi en fazla artış gösterecek gıdaların başında geliyor. Öte yandan artan protein ihtiyacını karşılayacak kaynakların başında gelen balık üretiminin, önümüzdeki 10 yılda avcılıktan çiftlik üretimine kayacağı, hatta çiftlik üretiminin balık avcılığını geçeceği de tahminler arasında.

Tüm bu tahminler bize gideceğimiz yönü de işaret ediyor bir bakıma. 12 Mayıs Pazar günü Yaşar Holding bünyesindeki Pınar Süt'ün Türkiye'deki 3. büyük işletmesinin Şanlıurfa'daki açılışına katıldım. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün de açılışta konuşan isimler oldu.

Tarım ve gıdada nasıl bir strateji izlememiz gerektiğinin ipucu, Bakan Nihat Ergün'den geldi. Bakan Ergün, tarımı ve gıdayı, sanayi ve teknoloji ile buluşturmak gerektiğine dikkat çekti. "Konumuz bugün süt. Süte bilgi katmamız lazım. Teknoloji katmamız lazım. Sütü teknoloji ile buluşturmamız lazım ki süt değerli bir şey olsun" diyen Bakana göre bu işi, açılışını yaptıkları böylesi modern tesisler yapacak.

Dünyanın gelişmekte olan bölgelerinde süt ve süt ürünleri tüketimi önümüzdeki 10 yılda yaklaşık %30 artacak. Sadece süt mü? Neredeyse tüm gıda ve içecekler… Yükselen ekonomilere dikkat! Hem üretimde hem de tüketimde önümüzdeki 10 yılda önemli rol oynayacaklar. Biz de bunun bir parçası olabiliriz; tarım, gıda ve teknolojiyi buluşturarak!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yükselen ekonomilere dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN