Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kosova'nın elektriği Çalık ve Limak'tan

Türkiye’nin enerji devleri Çalık ve Limak, kurdukları konsorsiyum ile ihalesini kazandıkları Kosova Elektrik Dağıtım Şirketi’ni devraldı. Haziran 2012’de ihalesi yapılan ve 26 milyon 300 bin euro değer biçilen şirketin yüzde 100 hissesi Çalık ve Limak Konsorsiyumu’nun oldu.

Giriş Tarihi: 14.5.2013 10:39
Çalık ve Limak tarafından yüzde 50-50 ortaklıkla kurulan Çalık-Limak Kosova Enerji Şirketi, Kosova Elektrik Dağıtım Şirketi'nin yüzde 100 oranındaki hissesini devraldı. Haziran 2012'de yapılan özelleştirme ihalesinde 26 milyon 300 bin Euro'luk teklifle ihaleyi kazanan Çalık – Limak Konsorsiyumu, Avrupa'nın en genç ülkesi Kosova'da enerjinin dağıtımından ve ticaretinden sorumlu olacak. Çalık-Limak Kosova Enerji Şirketi, elektrik dağıtımındaki kaliteyi artırmayı, kayıp kaçak oranını düşürmeyi ve Kosova'nın kalkınmasına katkı sağlayacak bir işletme modeli yaratmayı hedefliyor.


KOSOVA'DAKİ 450 BİN ABONEYE ENERJİ DAĞITIMI YAPILACAK

Enerji alanında Türkiye'nin önemli holdingleri arasında yer alan iki büyük grubun, Türkiye'deki uzmanlıklarını Balkanlar'a taşıyacakları Kosova Elektrik Dağıtım Şirketi ile yılda 450 bin aboneye 5 milyar kWh'ın üzerinde enerji dağıtımı yapılacak.


ELEKTRİK KESİNTİLERİ AZALACAK

Çalık ve Limak Konsorsiyumu, kapasite artış ve dönüşüm yatırımları yaparak elektrik kesintilerini ve uluslararası standartlara göre yüksek seviyede olan yüzde 18'lere varan teknik kayıp oranını makul bir seviyeye indirmeyi hedefliyor. Ayrıca teknoloji yatırımlarıyla, şebeke hem teknik hem de ticari olarak uzaktan izlenebilir hale getirilecek. Bu sayede sisteme girilen elektriğin yüzde 20'sini oluşturan usulsüz elektrik kullanımı da aşağı seviyelere düşürülecek.

Türkiye'nin enerji dağıtımı alanındaki en büyük deneyim ve bilgi transferi olacak bu proje, enerji dağıtımı konusunda Türk şirketlerinin ulaştığı seviyeyi göstermesi açısından da büyük önem taşıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kosova'nın elektriği Çalık ve Limak'tan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN